دامنۀ خبر و نظر


1- حجت الاسلام مجید انصاری گفته: ارتباط اصلاح‌طلبان با نهاد رهبری و شخص مقام معظم رهبری به حداقل خود رسیده است... در انتخابات خبرگان، اعضای شورای نگهبان هم خودشان کاندیدا هستند و هم ناظر و هم مجری.(منبع)

دامنه: قرآن می فرماید زمینِ خدا وسیع است. بروید حوزۀ نجف، مثل سیدعلی اکبر محتشمی.2- سعید حجاریان در متن «تذکرۀ برقی» نوشته: مشکل کارت‌های ملی ما تراشه‌ الکترونیکی است که علیرغم محاسن‌اش ممکن است در زمان رأی‌گیری از آن استفاده ناصواب شود؛ در واقع باید گفت با این آهنگی که شورای نگهبان تیغ استصواب را از نیام برکشیده است و البته پس از ماجرای مینو خالقی و سپنتا نیکنام، ممکن است این بار دایره رأی‌دهندگان مهندسی شود! چرا که بالاخره تراشه‌های مذکور به بانک‌های اطلاعاتی نهادها و دستگاه‌هایی متصل است که سال‌هاست سوابق افراد را ذخیره کرده‌‌اند؛ در نتیجه ممکن است به فرد بگویند عضو فلان حزب بوده‌ای، هوادار جنبش سبز و فتنه‌گر بوده‌ای، پدرت بهایی بوده است و در نتیجه حق رأی وی را بستانند.
(منبع)

دامنه: همۀ نظارت ها این گونه اند جناب حجاریان؟ یعنی نظارتِ خبرگان بر رهبری و نهادهای رهبری هم استصوابی ست!؟ نظارت ریاست جمهوری برای اجرای درستِ قانون اساسی چی؟ مرحوم آیت الله کنی که نظارت بر رهبری را «مراقبت و محافظت» معنی کرد.3- نامۀ 30 تشکل دانشجویی به سیدمحمد خاتمی: این نامه‌‌ای است از جوانانی در ابتدای راه ... امّا امروز تنها راه گذر از استبداد و اندک‌سالاری برای رسیدن به مردم‌سالاری را همان راهی می‌دانند که در دوم خرداد ۷۶ آغاز شد. از طریق صندوق‌های رأی راهی را برگزیدیم که تنها ابزارها برای رسیدن به اهداف مقدس خود، عدالت، آزادی و دموکراسی را پرهیز از خشونت، حاکمیت قانون و...
(منبع)

دامنه: من گرچه به سیدمحمد خاتمی _در دوره ای که رئیس جمهور بود_ بر سرِ آنچه باید می کرد، نکرد؛ انتقادهای سختی دارم، که این روز را برای آزاداندیشان بوجود آورد، اما از بخشی از نظام هم گلۀ سخت تری دارم که نمی گذارد! کلّۀ خاتمی به قول دارابکلایی ها دِیار (=معلوم و نمایون) شود و رنگ و رُخسارش هویدا و فکر و آراء اش منتشر:


این کیه !!؟


4-
کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد؛ معیارهای «رجل سیاسی» برای نامزدهای ریاست جمهوری مشخص شد: فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در «فتنه 88»... معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه ها ... صلاحیت علمی و سن متناسب... هنوز در مورد «جنسیت» تصمیم‌گیری نهایی نشده (منبع)

دامنه: یکم این که واژۀ «فتنه» هم بدجوری دکّان شده. دوم آن که پس از چهل سال انقلابِ ملت (=زن و مرد ایران) علیۀ شاه و سلطان، هنوز که هنوزه، زن نمی تواند رئیس جمهور شود! نیز قاضی و عضو تشخیص مصلحت و عضو شورای نگهبان، چرا؟ چون 12 نفر شورای نگهبان تفسیرشان از واژۀ رجُل، فقط مذکّربودن است. کاش شهیدبهشتی را سازمان ترویستی منافقین ترور نمی کرد و نیز استادشهید مرتضی مطهری را سازمان منحرف فرقان که اگر بودند، الآن با آن نگرش های بلند و مترقیانۀ شان به دادِ ملت می رسیدند.5- واکنش حسین شریعتمدارِ کیهان به اقدام آتش زدن حکم زندان بقایی جلوی سفارت انگلیس توسط رحیم مشایی: «کم‌شعورترین آدم‌ها هم باور نمی‌کنند که این جماعت عامل انگلیس نباشند»(منبع)

دامنه: پس چرا به جای ردّ صلاحیت رئیس! 9 و 10 و این باند؛ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را ردّ صلاحیت کردند شورای نگهبان!؟

6- مادر من به خاطر درمان بیماری سرطان در بیمارستان بستری است. من هر روز به ملاقاتش می‌روم و برایش گل می‌برم. امروز صبح که پیشش بودم، از دستم عصبانی شد و گفت چرا اینقدر پول صرف گل خریدن می‌کنم و کارم درست نیست. او گفت اگر می‌توانم کار خیری با این پول هرچند ناچیز بکنم و سعی کنم دل کسی را شاد کنم. پس لطفاً دستم را رد نکنید. اینها گل‌های مادرم هستند. لطفاً او را خوشحال کنید.» (منبع)


دامنه: چه خبرهای نشاط انگیزی در خارج! وجود دارد که صداسیمای میلی اصلاً نمی گوید! و نمی گذارد! به قول سیدجمال الدین اسدآبادی و شاید هم سیّدجلال آل احمد: غرب رفتم اسلام دیدم، مسلمان ندیدم، شرق آمدم مسلمان دیدم، اسلام ندیدم!