دامنه نویسان

 

پست 6556: به قلم دکتر فتح الله دهقان. گپی با دست اندرکاران سیاست خارجی.


ز رأی وزیران روشن ضمیر

شود کار شاهان کفایت پذیر

 


 

 

مرور و بررسی تاریخ ایران حکایت از آن دارد که ما دو طیف از حاکمان، کارگزاران و سیاستمداران در ایران داریم. طیفی که همّ و غمّ آنها عمران و آبادی و توسعه کشور بوده و نهایت سعی و تلاش خود را انجام داده و همه بلاها را به جان خریده و حتی جان خود را فدا کرده اند.

 

 

این طیف خواهان رابطه صحیح و منطقی و احترام متقابل در راستای منافع ملی و امنیت ملی با جهان بوده و می باشند. و در تاریخ همواره به نیکی از آنها یاد می شود.

 

 

طیف مقابل آنهایی هستند که عملکرد آنها در راستای منافع بیگانگان و حاکمان مستبد و وابسته به بیگانگان بوده، این طیف در طول تاریخ بدنامی و ... با خود یدک می کشند.

 

 

این دو طیف مصداق تعریفی از جهان سوم است که می گوید «جهان سوم جایی است که اگر خواستی به مملکتت خدمت کنی خانه خراب می شوی و اگر خواستی خانه ات آباد باشد بایستی در تخریب مملکتت بکوشی»

 

 

به عنوان مثال؛ مردم ایران خدمات امیرکبیر در طول دوران صدارت و همچنین سعی و تلاش منطقی، عقلانی، سیاستمدارانه و هوشمندانه او را در انعقاد معاهده ارز روم که حتی تحسین دشمنان وی را برانگیخت، به طوریکه کرزن دبیر هیئت نمایندگی انگلستان در

 

بقیه ادامه

 

کنفرانس ارزروم می گوید: «میرزا تقی خان، ورای هر گونه قیاسی، برجسته ترین نمایندگان چهار دولت بود که در کنفرانس ارز روم گرد آمده بودند.»

 


همچنین افرادی همچون حاج میرزا آقاسی را که در محیطی رشد و نمو یافته و شخصیت افکارش شکل گرفته بود که بی اطلاع از فن مملکت داری و سیاست ورزی بود و باعث صدمات زیادی به ایران شد.

 

 

محمد جعفر خورموجی در حقایق الاخبار ناصری می گوید: از این صدرات کار مملکت به خسارت رسید. امور ملکی مختل گشت و حقوق دیوانی لم یصل آمد. و دیگر اینکه سیاست طرفداری از روسیه را در پیش گرفته تا جایی که در زمان صدارت وی چیرگی و خیرگی اعضای سفارت روس در دربار دولت ایران به حدی بود که هر مکتوبی که از سفیر روسیه جهت صدراعظم می آوردند حامل مکتوب در هر موقعی که بود، می بایست شخصا مکتوب را به صدر اعظم داده و بلافاصله جواب دریافت نماید. به عنوان لکه ننگی بر دامن این کشور می دانند.

 

 

هم او که هنگامی که روس ها تقاضای واگذاری قسمتی از دریای خزر را از دولت ایران کرده بودند در پاسخ گفته است: «ما کام شیرین دوست را برای مشتی آب شور تلخ نمی کنیم»را فراموش نخواهند کرد.

 

 

 

همچنین قدرشناس کسانی همچون دکتر محمد مصدق که با هزینه شخصی به دادگاه لاهه رفته و با طرح حقوقی مسئله نفت و دفاع مستدل و قانونی، ارائه ی مستندات قانونی در دادگاه موجبات صدور رای به نفع کشورمان را فراهم نموده و زمینه ملی شدن صنعت نفت ایران فراهم شد.

 

 

همچنین خیانت وثوق الدوله که از عمال و وابستگان انگلیس بوده و با دریافت رشوه قرارداد تحت الحمایگی ایران توسط انگلیس را پذیرفت و استقلال ایران را زیر سوال برد و باعث خدشه دار شدن غرور ایرانیان شد را در امضاء قرارداد 1919 همواره به یاد دارند.

 

 

بنا به اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها قرار است در نشست 12 آگوست (21 مرداد) سران کشورهای حوضه دریای خزر در شهر(آگتائو) قزاقستان، رژیم حقوقی دریای خزر به امضاء برسانند. دست اندرکاران سیاست خارجی و دیپلمات های کشورمان بایستی توجه داشته باشند در خصوص آنها القاب و اصطلاحاتی همچون خادمان و خائنان، وطن دوستان و وطن فروشان و ... را به کار می برند، که بر اساس عملکرد آنها می باشد.

 

 

حافظه تاریخی مردم ایران سیاست ورزانی وطن دوست همچون بوذجمهر حکیم، خاندان برمکی، خواجه نظام الملک، عباس میرزا، قائم مقام، امیر کبیر،محمد مصدق، حسین فاطمی و ... و افرادی وطن فروش همچون حاج میرزا آغاسی، میرزا آقا خان نوری، وثوق الدوله. و... را از یاد نخواهند برد.

 

نقل است این چهرۀ واقعی امیرکبیر است

 

 

شایسته است دیپلمات های کشورمان بنا به وظیفه ذاتی خود از منافع ملی ایران به نحو احسن دفاع نموده و نسبت به حفظ حاکمیت سرزمینی این مرز و بوم حساسیت ویژه داشته  و نهایت سعی و تلاش خود رادر جهت احقاق حقوق مردم ایران نمایند، آنها بدانند که با گفتار، اعمال، کردار و تصمیمات خود در یکی از طیف های فوق الذکر جای خواهند گرفت.

 

 

 

همچنین آنها قضاوت تاریخ را در خصوص خود که نشانه بلوغ فکری است را مد نظر داشته باشند. لازم می دانم در این خصوص مطالبی را به عرض ملت ایران رسانده و تذکرات و هشدارهایی را به حاکمان، سیاستمداران و دست اندرکاران سیاست خارجی گوشزد نمایم:

 


1- تاریخ روابط ایران و روسیه حکایت از آن دارد که آنها در جهت منافع خود به راحتی ایران را فدا نموده و درنگ نخواهد کرد. همچنین تاریخ روابط بین دو کشور مملو از خیانت و پشت کردن به ایران در رویدادهای تاریخی بوده است. قراردادهای گلستان، ترکمنچای و ... قطره کوچکی از این اقیانوس بی منتها می باشد. در روزهای اخیر نیز موضع این کشور در خصوص سوریه و اوپک و ... را به عینه می بینیم. با توجه به شرایط فعلی ایران در منطقه و جهان آنها به دنبال امتیاز گیری از ایران هستند (روال سیاست روس ها در طول تاریخ چنین است، به عنوان مثال هیتلر، استالین را سو استفاده چی قهار می نامید.)

 

البته روس ها در ظاهر لاف دوستی با ایران می زنند ولی در حقیقت و هوشمندانه به دنبال کشاندن ایران به وضعیت کیش و مات برای امتیاز گیری از ایران می باشند.

 

 


2- کارگزاران، دست اندرکاران سیاست خارجی بایستی از حقوق مردم ایران با درایت و هوشمندی دفاع نمایند تا در طیف وطن دوستان قرار گرفته و در صورت عدم دفاع از حقوق حقه ملت ایران در طیف خائنان و وطن فروشان قرار خواهند گرفت. حال انتخاب با خود آنهاست.

 

 


3- حاکمان و دست اندرکاران سیاست خارجی بایستی از نظرات و پیشنهادات دلسوزانه و مشفقانه نخبگان و کارشناسان ایرانی در داخل و خارج از کشور که کم هم نیستند در این خصوص استفاده نمایند. اگر درگذشته ادعا می شد ما در زمینه داشتن کارشناسان و متخصصین با ضعف مواجه هستیم، در حال حاضر به گواه جهانیان در همه زمینه ها دارای متخصصین متبحر می باشیم، این مسئله نیز بایستی مورد توجه ویژه حاکمان باشد.

 

 


4- نخبگان، متخصصین، حقوقدانان، سیاسیون، تاریخ دانان و ... بایستی به وظیفه ملی خود عمل نموده و تذکرات، هشدارها و پیشنهادات و راهنمایی های لازم را از هر طریق ممکن به مسئولین اعلام نماید.

 


5- لازمه ایفای نقش نخبگان اطلاع از مُفاد قرارداد است. در این خصوص پیش نویس قرار داد و توافق نامه بایستی انتشار یابد تا نخبگان بر اساس آن اظهارنظر و تجزیه و تحلیل کنند.دیگر آنکه انتشار توافق نامه های قبلی و نتایج به دست آمده تاکنون نیز لازم و ضروری است. پس از بررسی و اجماع نظر کارشناسان حوزه های مختلف حقوقی، اقتصادی و ... سیاسیون به امضاء قرارداد بپردازند.

 

 


6- اهالی مطبوعات و رسانه ها، صاحبان قلم، با توجه به نقش و تاثیر رسانه و مطبوعات در تنویر افکار عمومی در دنیای کنونی موظفند به وظیفه ملی و ذاتی خود با استفاده از تکنولوژی و ابزار جدید همچون روزنامه، فضای مجازی از حقوق ملت ایران دفاع نموده و گفتار، کردار، و اعمال سیاستمداران را رصد نموده و در صورت عدول از منافع ملی آنها را تحت فشار افکار عمومی قرار داده در دادگاهی که قاضی اش افکار عمومی است به محاکمه بکشند.

 

 


7- مردم ایران با هر اعتقاد دینی، سیاسی، هر قومیتی و... به عنوان یک ایرانی با هوشیاری و بیداری نسبت به سرنوشت کشور دراین شرایط ویژه حساسیت داشته و به ایفای نقش بپردازند. اگر در گذشته به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی و ... مردم از چند و چون امور خیلی اطلاع نداشتند، امروزه با بالا رفتن سطح سواد در کشور، همچنین در اختیار داشتن تکنولوژی های نو همچون فضای مجازی و ... موظفند انتقادات و پیشنهادات خود را در جهت اصلاح امور به گوش مسئولان برسانند.

 

 

در این بین جوانان پر انرژی با توجه به سطح سواد و آشنایی با تکنولوژی مدرن و ظیفه ای مضاعف دارند. لازم است با عقلانیت، درایت و آینده نگری که برخاسته از فرهنگ غنی ایرانی می باشد به وظیفه  ملی خود عمل نماید. در غیر اینصورت مورد بازخواست و ... آیندگان قرار خواهند گرفت.
چاپ: روزنامه آفتاب یزد. ۱۹تیر۱۳۹۷.