قلم قم دامنه دوّم

جان، جهان، ایران، انسان، ادیان، قرآن، عرفان، ایمان

قلم قم دامنه دوّم

جان، جهان، ایران، انسان، ادیان، قرآن، عرفان، ایمان

قلم قم دامنه دوّم

دامنه دوم دارابکلا ابراهیم طالبی دارابی
Qalame Qom Damaneye Dovvom

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

حاصل انتخابات عراق

جمعه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۵۴ ق.ظ

دامنۀ خاورمیانه

 

به قلم دامنه. به نام خدا. برای اغلب ما ایرانی ها، چند انتخابات در جهان دارای اهمیت است و معمولاً آن را با دقت و دغدغه تعقیب می کنیم که به چه نتیجه ای منجر می شود؛ مانند «انتخابات» های افغانستان، عراق، لبنان، فلسطین اشغالی، کشورهای اروپایی، روسیه، آمریکا و حتی رقابت های درون حزبی کشور چین که این کشور کمونیستی و نیز اساساً نظام های کمونیستی، انتخابات عمومی ندارند.

 

 

انتخابات اخیر دو کشور مهم و پرتحول و تآثیرگذار خاورمیانه_ عراق و لبنان_ نیز دارای پیامدهای وسیع سیاسی بود؛ که به هر دوی آن، توجه نشان دادیم. یعنی سیر تحولات و اخبار آن را با ولَع به طور روزانه دنبال می کردیم.

 

در لبنان، فهرست چهره های جوان حزب الله، به رهبری حجت الاسلام سید حسن نصرالله _محور مقاومت_ در صدر قرار گرفت و این جریان همچنان در لبنان پیشتاز و محبوب ماند.

 

 

اما در عراق برخلاف آنچه کارشناسان ایران در محافل رسمی قدرت _که متأسفانه اغلب شان آرزوهای خود را در تحلیل ها دخالت می دهند و به میل جریان قدرت رسمی، سخن می رانند نه بیان واقعیت ها و حقایق_ این گونه شد که به تفکیک زیر ارائه می گردد.

 

با ذکر سه نکتۀ مهم یکی این که، جریان خاندان حکیم رأی پایینی آوردند. دوم این که جریان مقتدی صدر _که ایران به او توجه ای نشان نمی داد_ پیروز واقعی این انتخابات پساداعش شد، که من در این پست (اینجا) به آن اشاره کرده بودم. و سوم این که، مرجع بزرگ، خبیر، متنفّذ و ساده زیستِ جهان اسلام، آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی در این انتخابات، پیام بسیارمهمی صادر کرده بودند که به نوعی مانیفست عراقی ها شده بود. (پیام را در ادامۀ مطلب پیوست کردم)

 

ایشان با ذکاوت و هوشمندی بالا، از هیچ جریان و فهرستی حمایت نکردند تا موجب وحدت شکنی در محیط پرتنش عراق نگردد. خدا این مرجع عالیقدر جهان تشیّع را محفوظ بدارد. ان شاء الله. قم. دامنه.

 

 

نقشۀ عراق

نقشه عراق

 

 

نتایج انتخابات عراق

 

فهرست "السائرون" وابسته به مقتدا صدر؛ رهبری جریان صدر با کسب 54کرسی پارلمانی در صدر قرار گرفت.

 

فهرست "النصر" وابسته به حیدر العبادی نخست وزیر عراق که پیش بینی‌ها از پیروزی وی در انتخابات حکایت داشت، با کسب 52 کرسی  بعد از سائرون در مرتبه دوم قرار گرفت.

 

 فهرست "الفتح" وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر که نقشی تعیین کننده در شکست گروه تروریستی داعش در عراق داشته،  با اخذ 49 کرسی جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

 

فهرست "دولت قانون" به‌ریاست نوری المالکی معاون ریاست جمهوری و نخست وزیر سابق عراق و دبیرکل حزب الدعوة اسلامی 25 کرسی را به خود اختصاص داد.

 

جریان "حکمت ملی" به‌ریاست عمار حکیم؛ رئیس سابق مجلس اعلای اسلامی عراق نیز 22 کرسی پارلمانی را از آن خود کرد.

 

ائتلاف الوطنیه؛ ائتلاف سنی به‌رهبری ایّاد علاوی نخست وزیر اسبق و معاون رئیس جمهور فعلی عراق نیز که خواستار لغو انتخابات شده بود، 21 کرسی کسب کرد و بعد از فهرست حکمت قرار گرفت.

 

بر اساس گزارش الفرات عراق، همچنین حزب دموکرات کردستان به‌رهبری مسعود بارزانی 24 کرسی، اتحادیه میهنی کردستان 15 کرسی، فهرست القرار به‌رهبری "اسامه النجیفی" معاون رئیس جمهور عراق  15 کرسی را از آن خود کردند.‎

 

فهرست "الجماهیر الوطنیة" 7 کرسی، فهرست التغییر 5 کرسی، فهرست "الجیل الجدید" (نسل جدید) به ریاست "شاسوار عبدالواحد" بازرگان کُرد، 4 کرسی، فهرست "الانبار هویتنا" 5 کرسی و فهرست "نینوا هویتنا" 3 کرسی پارلمان را کسب کردند.

 

‎"بیارق الخیر" 2 کرسی، "الحزب المدنی" 1 کرسی، ائتلاف دموکراتیک 1 کرسی و "صلاح الدین هویتنا" نیز یک کرسی پارلمان عراق را از آن خود کردند.

 

همچنین اتحادیه اسلامی کردستان 3 کرسی، جبهه ترکمن‌های کرکوک 3 کرسی، "إرادة" 2 کرسی، جماعت اسلامی 2 کرسی، ائتلاف برای دموکراسی 2 کرسی به دست آوردند.

 

"عراق الأرض" 1 کرسی، "تجمع رجال عراق" 1 کرسی، اقلیت‌های عراق نیز 9 کرسی پارلمان را تصاحب کردند.‎

 

مسئولان کمیساریای انتخابات میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر را، ‌44.52 درصد اعلام کردند. بر اساس این گزارش، در انتخابات اخیر 10 میلیون و 848 هزار نفر مشارکت کردند، این در حالی است که واجدان شرایط رأی‌دادن در عراق، 24 میلیون نفر اعلام شده بود. (منبع)

 

پیام آقای سیستانی

 

آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی

ادامۀ مطلب

 

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ همانگونه که برخی گروه های سیاسی عراق از قرائت پیام آیت الله العظمی سید علی سیستانی درباره انتخابات پارلمان این کشور خبر داده بودند، حجت الاسلام شیخ عبدالمهدی کربلایی نماینده این مرجع تقلید در خطبه های نماز جمعه امروز شهر مقدس کربلا این پیام را قرائت کرد.

 

پیام آیت الله سیستانی به شرح ذیل است؛

 

«با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بسیاری از شهروندان خواستار روشن شدن دیدگاه مرجعیت عالی تقلید درباره این رویداد سیاسی مهم هستند، بر این اساس به بیان سه مساله می پردازیم.

 

1. مرجعیت تقلید از زمان سرنگونی نظام استبدادی سابق در تلاش است تا نظام تعددگرایی سیاسی جایگزین آن نظام شود و انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز و از راه صندوق های رأی در انتخابات دوره ای آزاد و پاک انجام گیرد چرا که ایمان دارد هیچ جایگزینی برای این مساله جهت چشیدن طعم آزادی و کرامت و پیشرفت و نوآوری وجود ندارد.

 

مرجعیت تقلید بر این اساس بر اشغالگران و سازمان ملل فشار وارد کرد تا در برگزاری انتخابات تسریع کنند و این فرصت را به عراقی ها بدهند تا آینده خود را به دست خود و با انتخاب نمایندگانی که بتوانند قانون اساسی دائم را تدوین و اعضای دولت عراق را تعیین کنند، ترسیم سازند.

 

امروز و پس از گذشت 15 سال از آن روز، مرجعیت تقلید همچنان اعتقاد دارد که این روند بهترین راه و مناسبت ترین گزینه برای حال حاضر و آینده کشور است و باید از وقوع در پرتگاه حکومت فردی و نظام استبدادی به هر بهانه و عنوانی دور شد.

 

بسیار روشن است که انتخابات نمی تواند نتایج مورد نظر را محقق کند مگر اینکه این شرایط را به همراه داشته باشد:

 

قانون انتخابات باید عادلانه باشد و حرمت آرای مردم را حفظ کند و به هیچ وجه نباید این آرا را دور بزند، رقابت انتخاباتی باید بر اساس برنامه اقتصادی و آموزشی و خدماتی قابل اجرا و به دور از مسائل شخصی و قومیتی و طایفه ای و بازی های رسانه ای باشد، دخالت بیگانگان در انتخابات به صورت مالی و غیره ممنوع باشد و مجازات سنگینی در این زمینه اجرا شود، رای دهندگان در اوج بیداری قرار داشته باشند و با نقش مهم خود در ترسیم آینده کشور آگاه باشند و ترسیم آینده را در قبال دریافت بهایی اندک و پیروی از هوا و هوس و احساسات و خواسته های شخصی و نزاع های قبیله ای به افراد ناکارآمد واگذار نکنند.

 

شکست و ضعف ها در تجربه های انتخاباتی گذشته اعم از سوء استفاده سیاسی توسط منتخبان و کسانی که به پست های عالی دولتی رسیده اند و در انتشار فساد و هدر رفتن بی سابقه اموالی عمومی و اختصاص حقوق و مزایایی هنگفت برای خود نقش داشته و هیچ خدمتی به ملت ارائه نکرده اند، نتیجه عدم توجه به شرایط لازم در انتخابات است.

 

این مساله در انتخابات کنونی نیز مشاهده می شود اما امیدواریم روند حکومت و اصلاح ارگان های دولتی بر اساس تلاش غیرتمندان این وطن و استفاده از روش های قانونی موجود تصحیح شود.

 

 

2. مشارکت در این انتخابات حق همه شهروندان است که باید شرایط قانونی آن نیز فراهم شود. کسانی به این حق پایبند هستند که مصالح عالی وطن و ملت را در نظر می گیرند.

 

البته این مساله را باید در نظر داشته باشند که عدم مشارکت در انتخابات این فرصت را به افرادی می دهد که انتخابات پارلمانی پیروز شوند اما به شدت از انتظار مردم و وطن به دور باشند.

 

تصمیم گیری درباره مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات برعهده افراد است و انتظار می رود این تصمیم بر اساس بیداری کامل و حرص نسبت به مصالح کشور و آینده ملت گرفته شود.

 

 

3. مرجعیت تقلید تأکید می کند که نسبت به همه نامزدهای انتخابات و همه لیست های انتخاباتی در یک فاصله قرار دارد و مطلقا به حمایت از هیچ نامزد و گروهی نمی پردازد.

 

رای دادن کاملاً در اختیار رأی دهندگان است و آنان پس از تحقیق می توانند رأی دهند.

 

بسیار مهم است که به نامزدها و جریان ها اجازه سوء استفاده از عنوان مرجعیت تقلید یا هر عنوان دیگری که جایگاه والایی در دل و جان عراقی ها دارد، در انتخابات داده نشود.

 

در نظر گرفتن معیارهای کارآمدی و پاکی، التزام به آموزه ها و ارزش ها، دوری از دستورهای بیگانگان، احترام به قانون، آمادگی جهت جانفشانی در راه نجات وطن و خدمت به شهروندان و توانایی در اجرای برنامه های واقعی برای حل مشکلات و بحران های متراکم چندین ساله از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

 

مردم باید از اقدامات عملی نامزدها و رهبران لیست ها حتی کسانی که پیش از این نیز در پست های مسئولیتی قرار داشتند، به خوبی آگاه شوند تا از وقوع در دام فریبکاران فاسد و ناکام در امان بمانند.» (منبع)

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۲/۲۸
دامنه |

جهان

نظرات  (۱)

استفاده کردیم
پاسخ:
سلام جناب دهقان
سیاست خارجی از بحث های مورد تحقیق شما هست
پس، بی علت نیست، پست را پسندیدی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی