قلم قم دامنه دوّم

جان، جهان، ایران، انسان، ادیان، قرآن، ایمان

۸۸ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

شباهت دل با آب

نویسندگان


حجت الاسلام مالک رجبی دارابی: بسمه تعالی. با سلام و ارادت خدمت آقا ابراهیم. قدم نو رسیده برشما و خانواده معظم له مبارک. مطلب کوتاه ومختصر تقدیم می کنم با عنوان: شباهت دل با آب.


در حیرتم از خلقت آب، اگر با درخت همنشین شود، آنرا شکوفا می کند.

اگر با آتش تماس بگیرد آن را خاموش می کند.

اگر با ناپاکی ها برخورد کند، آنرا تمیز می کند.

اگر با آرد هم آغوش شود، آنرا آماده طبخ می کند.

اگر با خورشید متّفق شود، رنگین کمان ایجاد می شود.

ولی اگر تنها بماند، رفته رفته گنداب می گردد.

دل ما نیز بسان آب است، وقتی با دیگران است زنده و تاثیر پذیر است،

و در تنهایی مرده و گرفته است...

تحریر شده: ساری. ذغالچال. ۳۱ مرداد ۹۶.پاسخ دامنه


به نام خدا. سلام من هم به شما دوست فاضلم جناب شیخ مالک. بابت تبریک نوه ام علی طالبی دارابی خیلی خیلی ممنونم. محبت شما همیشه بر من جاری بوده و هست. ان شاء الله شما هم روزی «گَت بَوا» شوی. در مورد متن شباهت آب با دل هم بسیار جالب بود. با آن که امروز پستی در بارۀ لیف روح گذاشتم اما این متن شما هم خودش لیف روحی ویژه و اثرگذار است. ممنونم. ذغالچال رفیق زیاد دارم. مؤید باشید جناب شیخ.
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

گفتگوی صمیمانه

اختصاصیاز سید علی اصغر شفیعی دارابی. سلام. بسیار زیبا و دلربا گفتگوی صمیمانه ای با پدرومادر مهربان در این پست [اییجا] داشتید...

 

 

نام مبارک علی بر اقبال نوه عزیزتان شیرین ترین حال را به من داد...

 

هماره زمان در کنار خانواده فرهیخته تان تندرست و درازعمر باعزت باشید...
 
 
 
 
پاسخ دامنه


سلام. نشان محبت و درک شماست که از پدر و مادرم سال ها شناخت نزدیک داشتی. و تو می دانی من چقدر والدینم را دوست می داشتم و دارم. «علی» نامی ست که واژه اش به تنهایی کامل است. آری رفیق؛ علی راهی ست که همه ی حق مداران و عدالت گرایان در آن پویش دارند. علی مکتبی ست که پیامبر (ص) سفارش او را در غدیر خُم کرده. و علی هم نام جدّم است و هم نام اول پدرم که علی اکبر بود.

 
از دعای خیری که کرده ای آمین و سپاس دارم. عادل و سُرورالسّادات هم به تبریک ویژۀ شما جواب شادمانی دادند و خرسند گشتند و گفتند به شما برسانم که اینجا رساندم.
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |
سه شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۵۸ ق.ظ دامنه |
همرزمم عرب طوسی

همرزمم عرب طوسی

اختصاصی


به قلم دامنه. به نام خدا. باخبر شدم دوست و همرزمم حاج محمد عرب زاده طوسی به رحمت خدا پیوست. این رزمنده، همرزم، هم دانشگاهی و همدل من مردی غیور بود. سال ها همدیگر را هم می شناختیم و هم به هم دل می دادیم. گاه به تهران می آمد و با هم دیدارهای خوبی داشتیم. من و او حتی اگر مواضعی یکسان هم نداشتیم، هیچ گاه آزادی تفکّر و ارادت به همدیگر را فدای تعلّق های زودگذر نمی کردیم. دوستی من و او برای همدیگر خیره کننده بود.


او تلاشگر، جست و جوگر، متدیّن و بیش فعال بود. مذهبی و اهل مطالعه و دانا بود. ذاکر اهلبیت عصمت (ع) بود. اهل دیار طوس کلای نکا و منتسب به شهید بزرگ «حاج طوسی». روحش شاد.از دوست گرامی اوسایی ام «جناب آقای...» که عکسش را به تلگرامم فرستاد ممنونم. از این دوست ارجمندم می خواهم سلام و مراتب تألّم و تسلیت مرا به خاندان باکرامت شان و همۀ منتسبانش برساند.دیشب در شب شهادت حضرت امام جواد (ع) در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برای آن مرحوم دعا و زیارت بجا آوردم. خدا این رزمنده خوب و بااخلاق و مهربان را غریق رحمت کناد. فاتحه مع الصّلوات.

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

بهشت و بایزید بسطامی


به نام خدا

نقل است که بایزید بسطامی را گفتند؛

قومی می‌گویند که:

کلید بهشت کلمه لااله الاالله است.


بایزد بسطامی

گفت: بلی، ولی کلید بی‌دندانه در نگشاید،

و دندانهٔ این کلید چهار چیز است:


زبانی از دروغ و غیبت دور،

دلی از مکر و خیانت صاف،

شکمی از حرام و شُبهَت خالی،

و عملی از هوی و بدعت پاک

تهیه و تنظیم: مهندس محمد عبدی سنه کوهی

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

سعید حجّاریان

سعید حجاریان


به قلم دامنه
: دکتر سعید حجاریان از سوی نشریه لوموند فرانسه به عنوان یکی از روشنفکران تأثیرگذار جهان اسلام و مغز اصلاحات در ایران معرفی شد. (منبع).

حجاریان توسط افراطیون خودسر که در محفل «دخمه» در خیابان آهنگ، همآهنگ و تحریک و تغذیه فکری می شدند در سال 1378 در خیابان بهشت روبروی شورای شهر با سلاح «ماکاروف» به دست سعید عسگر ترور و معلول شد.


حجاریان سندی بیّن و تاریخی روشن است که معلولیتش گواه است خودسرها با حمایت همه جانبه و نوازشگرانه برخی ها! و با تقلید کورکورانه از تئوری های خطرناک «تئوریسن های خشونتگرای مذهبی»، مخالفان فکری خود را مانند داعشی ها نه فقط از صحنه تفکر حذف می کردند، بلکه به فرمان این و آن، ترور نیز می کردند. تفکر انحرافی خطرناک که متأسفانه مدت مدیی از سوی «...» حمایت می شدند و مورد لطف و تشویق قرار می گرفتند... . بگذرم.


عکس های زیر: نشست «اخلاق جنگ و صلح» با سخنرانی دکتر سعید حجاریان و حجت الاسلام والمسلمین دکتر داوود فیرحی در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات. 29 مرداد 1396 تهران. (منبع)

سعید حجّاریان     سعید حجّاریانسعید حجّاریان

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

آثار گناه و ترک گناه

نویسندگان


از حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
. امام سجاد(ع) فرمودند: 1- البشتنی الخطیا ثوب مذلتی 2- وجللتی التباعد عدمنک لباس مشکنتی 3- و امات قلبی عظیم جنایتی.


گناه سه خسارت سنگین ببار می آورد: 1- گناه انسان را پیش خدا پست و خواروذلیل می کند(صحیفه سجادیه)2- دوری از خدا باعث می شود که ازهر عبادتی و خدمتی خلع سلاح می شود و زمین گیر3- گناه باعث می شود تا قلب بمیرد.

شعور و شهوت


گناه باطن: فردی است به نام صفان جمال که شتردار بود و کرایه می داد به دیگران ومی گوید خدمت آقاموسی بن جعفررسیدم حضرت فرمودند: صفان همه کارهای تو خوب است اما یک عملت ناپسند است و آن اینکه چرا به هارون و خانواده او شتر کرایه می دهی؟ صفان گفت من آنها را برای حمل شراب یا کار حرام کرایه ندادم حضرت فرمودند: این کار را هم انجام نده ( وسایل الشیعه ج12ص122). این عمل باعث می شود تا کمک به ظالم، قلب مومن را بمیراند.برخی از مصادیق گناه: 1- کمک به ظالم. 2- گناه به حرام خواری، خوردن مال حرام،دین فروشی، غش در معامله. 3- معاشرت با اهل گناه.


روزی منصور دوانیقی با خط خودش نامه ای به امام صادق(ع) نوشت و پیکی داد تا از بغداد به مدینه به آنحضرت دادند. منصور در نامه نوشت آیا حاضری نزد ما بیایی و با ما باشی در دربار و ما را نصیحتی کنی؟ امام صادق(ع) منصور ملعون را می شناخت حضرت به وی جواب نامه را داد و فرمودند: من اراد الدنیا لا ینصحک... کسی که حُب دنیا دارد نصیحت پذیر نمی شود. (کشف الغمه).

بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نامۀ تبریک سید علی اصغر

مباحث اختصاصی


به قلم سید علی اصغر شفیعی دارابی: سلام ای مهربان یار. بدلیل کم حضوری ام درعرصه مجازی دیرهنگام خبرنوه دارشدن تان راشنیدم! دگردیسی مجازی ونیامدن شما به داراب کلا هم فاصله عمیقی راهم ایجادنموده وشماهم به علت ناپیدا هیچگونه ارتباطی هم با رفقا ندارید ... به هرحال ازیاد معنوی نسل آقا شیخ علی اکبر مهربان برای من هم خوشحال کننده است.
 
 
سید علی اصغر. سال 1396. جنگل دارابکلا
سیدعلی اصغر. 1396. دارابکلا

 
به نوبه خودم بی تردید وظیفه دارم تا میلاد گهربار ومسرورکننده وشادی بخش عضوکابینه خاندان طالبی بویژه جنابعالی که نزدمن ازارزش ماندگاری برخورداری وهمسرمهرآفرین شما خواهرم داراب کلایی فرزندان دلبندعمو بالاخص مهندس عادل وهمسرمهربانش تبریک عرض می کنم وآرزوی تندرستی ودرازای عمرباعزت رادارم.

 
باورکن خرسندی ام فراموش نشدنی است. عکس آقازاده رادربغلتان دیدم اشک شوق داشتم هرچند بلدنبودی درآغوشت بگیری!!! سلام مرابه اهل خانه برسان. لطفا به اشتراک بگذارید. عکس پروفایل تلگرامت هم خیلی اندیشمندانه است

 

 
پاسخ دامنه
 

به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق و همۀ خاطرات دور و درازم سیدعلی اصغر. از این که بابت نورسیده نوه ام علی طالبی دارابی، به من، خاندانم و همهٔ اعضای خانواده ام تبریکی این گونه هویت ساز گفتی ممنونم. باید بگویم اعضای وجودی انسان خصوصاً قلب، دل، ذهن و بویژه روح بدرستی کار خود را می کنند. حال چه در جغرافیا، فاصلۀ 470 کیلومتری قم تا دارابکلا در میان باشد. چه در تاریخ، فاصلۀ راه نوری برقرار باشد و چه در اُفق بی کران هستی، فاصلۀ لایتناهی (=نامحدود بی پایان). گفتی «اشک شوق» ریختی وقتی عکس علی را بغلم دیده ای. این حاکی از آن است که رفیق شریف در هر بُعدی از مسافت باشد، باز قلبش از هر مسافت و دوری به دور است. خرسندی ام مضاعف شد با نامۀ تو.

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

عترت

سلسله مباحث عترت
1

امام سجاد

به مناسبت شهادت امام سجّاد زین العابدین (ع) این پست ارائه می شود. با ابراز ارادت به آن امام عارفان و عرض تسلیت به خوانندگان:


با ناکامى دستگاه خلافت یزید در سرکوبى اهل بیت «علیهم السلام» در کوفه، آن ها را به شام فرا خواند. اما موقعیت سیاسى و فرهنگى شام با کوفه تفاوت بسیار داشت. در کوفه همگان اهل بیت را مى شناختند و هنوز عدالت على «علیه السلام» در ذهن کوفیان نقش بسته بود. کوفیان با عظمت و شأن و مقام اهل بیت «علیهم السلام» آگاهى داشتند و تنها از ترس جان و براى کسب مقام و پول و منصب با امام حسین «علیه السلام» جنگیدند.


شام بر خلاف کوفه بود. این منطقه مرکز خلافت امویان بود. حکومت در مورد چگونگى رفتار با اهل بیت «علیهم السلام» سرمایه گذارى فراوان کرده بود و مى خواست تا با اقرار گرفتن و اعتراف و التماس از ایشان، قدرت و شوکت خود را به مردم نشان دهد؛ مخصوصاً وجهه خود را در میان نمایندگان سیاسى دیگر حکومت ها بالاتر برد.


شامیان که پیامبر را ندیده بودند و از سیره و سنت او چیزى نمى دانستند پیامبر را در چهره یزید مى دیدند و منش و روش پیامبر را مثل یزید مى دانستند.


استاد سیّد جعفر شهیدى در این مورد مى نویسد: «مردم این سرزمین، نه صحبت پیامبر را شنیده بودند و نه روش اصحاب او را مى دانستند. تنى چند از صحابه رسول خدا «صلى الله علیه و آله» هم که به آن سرزمین رفتند مردمانى بودند پراکنده که در عامه نفوذى نداشتند. در نتیجه مردم شام کردار معاویه و اطرافیانش را سنت مسلمانى مى پنداشتند و چون صدها سال امپراتورى روم بر آنان حکومت کرده در نتیجه سیرت حکومتهاى اسلامى را عادلانه تر از حکومتهاى پیشین مى دیدند بر کارهاى آنان صحّه مى گذاشتند.»حرکت های ضدّ اموی امام سجاد «علیه السلام» باعث شد که چهرۀ امویان، که به نام اسلام حکومت مى کردند، براى امت اسلامى نمایان شود و آنها را به قیام و جنبش وا دارد. چنان که قیام زید بن على که نیم قرن بعد از حادثه کربلا صورت گرفت و نزدیک بود طومار حکومت اموى را در هم پیچد، از آثار و برکات این اقدامات بود. (منبع: امامین حسنَین)

2

امام رضا

 به نام خدا. امام رضا علیه السلام. «رُمان اقیانوس مشرق؛ رُمانی که در زمان حضور امام  رضا (ع) در طوس اتفاق می افتد. شخصیت اصلی داستان جوانی که به دنبال چشمه آب حیات است، در بیایانی گرفتار می آید و به عنایت امام رضا ع از بیابان نجات پیدا کرده و با پیرمردی از شیعیان امام آشنا می شود. در مسیری با پیرمرد همراه می شود و با او و دیگران درباره امام رضا علیه السلام و مسئله امامت گفت و گو می کند. ماجراها و حادثه هایی که در رمان اتفاق می افتد گفت و گوها را زیبا کرده و آنها را از حالت تصنعی خارج کرده است. این رمان بر پایه کتب حدیثی معتبری چون کافی، ارشاد و ... بناشده است.» (منبع)3

امام علی و فاطمه

به نام خدا. اول ماه ذی الحجّه سالروز ازدواج خجستۀ امام علی و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیهما) است. ضمن گرامی داشت و تبریک این روز مبارک، دو سخن از سخنان گوهربار آن دو معصوم بزرگوار و اُسوه های جهان هستی تقدیم می دارم:


امام علی علیه السّلام:


از گریختن نعمت ها بترسید

که هر گریخته ای بازنمی گردد.

(نهج البلاغه: حکمت 247)


حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها:


الْجارُ ثُمَّ الدّارُ

اوّل باید در فکر مشکلات و آسایش همسایه

و نزدیکان و سپس در فکر خویشتن بود.

(علل الشّرایع : ج 1، ص 183. بحارالا نوار: ج 43، ص 82، ح 4)


4

امام محمدتقیشهادت جوادالأئمه امام محمدتقی (ع)

به نام خدا. امشب سالروز شهادت امام جواد (ع) است
ضمن تسلیت و پاسداشت و ارزش گذاری به این حُزن و اندوه،
سخنی از آن امام بزرگوار می آورم.در بیان امام جواد (ع)
مؤمن نیازمند سه چیز است:

1- توفیق از جانب خدا،

2- پنددهنده از درون خویش،

3-پذیرش خیرخواهی آن کسی که خیرخواه اوست.

(تحف العقول. ص 457)

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

یاد مردگان

نویسندگان


حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
. مقدمه: در روایت آمده هرجمعه مردگان روح آنها بالای سرخانه خود می آیند با اهل و خانواده خود حرف می زند اما زنده ها صدای آنها را نمی شنوند البته اولیای خدا صدای مردگان را می شنوند آنها انتظار دارند هر کار خیری که انجام می شود برای آنها هم انجام شود.


رسول خدا(ص) فرمودند: لاتنسوا موتاکم فی قبورهم و موتاکم یرجون احسانکم و موتاکم محبوسون یرغبون فی اعمالکم البر و هم لا یقدرون اهدوا الی موتاکم الصدقه و الدعاء   مستدرک ج2 ص124.

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان


مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند از یاد نبرید مردگان شما امید احسان شمارا دارند مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند آنها خود قدرت انجام کاری ندارند شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید.


روایت داریم بعضی ها در روز قیامت پانصد سال گریه می کنند ملک می گوید اگر یک ساعت در دنیا گریه کرده بودید گرفتار پانصدسال گریه نمی شدید و مرده ها هم می گویند چه قدر نزدیک است گریه کردن شما بر خودتان که بنشینید به حال بدبختی خودتان گریه کنید و بگیید چرا به حرف مردگان گوش نکردیم.
مردگان از چه چیز حسرت می خورند:
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۲۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |
دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۱۹ ق.ظ دامنه |
حجت الاسلام شهید گرجی

حجت الاسلام شهید گرجی

روحانیت دارابکلا


به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا به حجت الاسلام شهید شیخ علی اکبر گرجی نژاد می پردازم. بنای این سری پست ها بر خلاصه نویسی ست. این شهید بالامحله ای ست؛ بالاتر از اتاق پیش. طلبگی اش را از حوزۀ علمیۀ امام صادق (ع) دارابکلا نزد آیت الله آقادارابکلایی شروع کرد. بعد به مشهد رفت.این روحانی دارابکلایی مقیم مشهد یکی از کسانی بود که اوائل انقلاب، هنوز شاه نرفته بود عکس امام خمینی را مخفیانه توزیع می کرد. من خود به اتفاق محمد گرجی (دوست و همسایۀ ما) یک بار به منزلش رفتیم عکس سیاه و سفید معروف امام خمینی را گرفتیم در داخل پیراهنمان جاسازی کردیم و .. باقی ماجرا... .


شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد
روز تشییع جنازه شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد. (احتمالاً سال 1361. دقیق یادم نیست) از راست: اصغر دارابکلایی پایین محله. غلام یزدانی. سید باقر حسینی. اسماعیل آهنگر (کاظم). اسماعیل آفاقی. سید محسن سجادی. سید علی اصغر. دامنه. موسی رمضانی زکریاتقی. عکس روی دیوار تکیه معلم انقلاب دکتر علی شریعتیآن وقتها حتی ذکر واژه «خمینی» تب و لرز می آفرید! و وحشت می فزود. عکس که جای خود داشت. او همچنین در گروه ضربت شهید محمد منتظری بود که دو کار مهم داشتند: یکی مبارزه با لیبرال های داخل آن زمان که از نظر برخی ها، سازش کور به حساب می آمدند. و دوم مبارزه با اسرائیل و حمایت عملی از چریک های فلسطینی. مثلاً نقل است شهید محمد منتظری به امام گفته بود. نقل به مضمون: دیگه شما در ایران کاری ندارین، بروین خارج ایران بقیه مبارزات جهان اسلام را شکل و جهت بدهین.شاید اگر شیخ اکبر گرجی نژاد، شهید نمی شد تا الان به لبنان هم رفته بود. او فردی سیاسی و تحلیلگر بود. خوش لباس و خوش تیپ هم بود. در آبان یکی از سال های اخیر، جمعی از رفقا به مشهد رفته بودیم. در مشهد با یکی از مسئولان بالای جانبازان مشهد که یک روحانی است و از دوستان دوران طلبگی شهید گرجی نژاد است، نشستی دوستانه داشتیم.او تعریف می کرد این شهید علی اکبر گرجی نژاد بسیار در مشهد فعال بود. نقطه جوش شکل گیری تظاهرات علیه شاه بود. جست و خیز عجیبی داشت. گاه سازماندهی برخی اعتراضات را برعهده داشت. فردی دانا و هوشمند بود. یک معترض قهّار در داخل مدرسه علمیه بود. و مسائل دیگری هم گفت که درج همه آنها به درازا می انجامد.این روحانی در درگیری های خیابانی دهه 60 در مشهد مقدس (که آن گروهک رسوا یعنی سازمان مجاهدین خلق که به منافقین معروف گشته و در پناه صدام، دولت فاضله! مسخره! اشرف پدید آورده و دم از مبارزه با امپریالیسم! می زده و حالا شده همپاله و همپیاله سازمان سیا) دچار ضربات مغزی شدید شد و پس از مدتی به لقاء الله پیوست که «شهادت» در نهایت در حقش جاری گشت. روحش شاد و بر بازماندگانش صلوات. دامنه. (روحانیت دارابکلا اینجا)

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

سلام مادر و پدر محبوب ما


عرض ادب به یاد پدر و مادر


نمی دانم چی بنویسم ولی می نویسمبه مناسب فرارسیدن دهمین روز تولد نوه ام علی

عرض ادب می کنم به شما والدین محبوبم

ای پدر و مادر بهتر از جانم

این تازه ترین «نتیجۀ» شما «علی» ست

نامی برگرفته از عُمق عشق مان به امام علی (ع)

و احترام به نام جدّمان «علی» که

«کبل آخوند ملاعلی» بود

بنیانگذار اولین تکیه دارابکلا

ان شاء الله راه ایمانی و دینی شما

جدّ پدری ام ملاعلی طالبی و مادری ام شیخ باقر آفاقی را

خواهد پیمود


نوه ام علی طالبی دارابی. دومین شب تولدش. 23 مرداد 1396. خونۀ عادل. عکاس: عمویش عاصم


علی فرزند عادل و سُرورالسّاداتمزار دارابکلا.  سال 1389.  عکاس: اخوی دکتر شیخ باقر 


ای مادر! ای مُلا زهرا آفاقی دارابی!

چه شیدانه در کنار همسر مهربانت

پدرمان شیخ علی اکبر طالبی دارابی

این گونه دست هجران و نالۀ حیران

بر سنگ قبرش می نوازی!

این عکس، عصر امروز دلم را تماماً ربود

گذاشتم تا از آن سوی دنیا هم

مایۀ آرامشم شوید

و همچنان در عمق جانم بمانید

ای پدری که بی نظیر رئوف بودی

ای مادری که بی مانند حکیم و مهرورز بودی

...

روح تان شاد

ای خُفته ها در خاک

ای پرکشیده ها به افلاک


۲۹ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

یاد آخرت و اثرات آن

نویسندگان

به قلم حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی. مقدمه: مرگ به زبان عربی به معنای موت یعنی از دست رفتن قدرت و توان جسم برای بدن است.

معنای زندگی از نگاه اسلام:
نگاه اسلام به زندگی و پایان آن مرگ، فرصتی برای رشد و تکامل و تعالی است اجرای قوانین خالق این عالم در دنیا است و مرگ آغاز زندگی ابدی در آخرت است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تحول و انتقال است از جایی به جای دیگر است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تولد است مرگ انسان مثل تولد کودک از شکم مادر پا به دنیا و از جهان دنیایی به زندگی ابدی در آخرت می رود.
در قرآن: کل نفس ذائقه الموت و نبلوکم بالشر والخیر و الینا ترجعون  انبیاء 35 
این سبک زندگی قرآن تذکر به بشر برای یادآوری زندگی واقعی در آخرت است براساس آیه فوق زندگی دو نوع است 1- زندگی یاد و تذکر است2- زندگی غفلت و فراموشی می آورد


بشر دودسته است:
1- دنیا، اینگروه را از یاد خدا غافل نمی کند
2- دنیا، این گروه را غافل میکند.
زندگی یعنی دنیا محل گذر است.


علی(ع) فرمودند: ان الموت لزائر غیر محبوب و واتر غیر مطلوب و قرن غیر مغلوب  مرگ مهمانی است ناخوشایند که ناخواسته از یار و دیارمان جدا می کند و حریفی که کسی رقیب او نیست.
علل ترس از مرگ:
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

کودتای 28 مرداد

ایران شناسی


شما هم کودتای ٢٥ مرداد و هم فضای کودتای ٢٨ مرداد سال ٣٢ را دیده‌اید، چه شد که کودتای ٢٥ مرداد شکست خورد اما سه روز بعد کودتای ٢٨ مرداد به ثمر نشست؟ در این سه روز چه اتفاقی افتاد که منجر به محصورشدن دکتر مصدق و خلع او از نخست‌وزیری شد؟
موفقیت کودتا ضد دولت ملی دکتر مصدق عوامل درونی و بیرونی متعددی داشت که باید همه در کنار هم دیده و خوانده شوند.  یک عامل مخالفان داخلی بودند که خودشان به دو گروه تقسیم می‌شدند؛ یک گروه آنهایی بودند که قبلا با نهضت ملی همراه بودند و بعد جدا شدند و مخالفت را آغاز کردند؛ در رأسشان اول دکتر بقایی و حایری‌زاده و سپس حسین مکی بودند و توانستند آیت‌الله کاشانی را هم به مخالفت با دکتر مصدق برانگیخته و جذب گروه خود کنند. آنان با قرارگرفتن در صف مخالف در صفوف نهضت ملی شکاف انداختند.

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسوی

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسویگروه دوم هم از ابتدا مخالف نهضت ملی‌کردن نفت و دکتر مصدق بودند که یا عناصر وابسته به انگلیس بودند که به آنها اصطلاحا «آنگلوفیل» می‌گفتند؛ مثل برادران رشیدیان که رسما با انگلیسی‌ها همکاری جدی داشتند، به اضافه عناصر‌ هزار فامیل که در ایران حکومت می‌کردند و تقریبا تحت حمایت انگلیس و نفوذ دربار در آن زمان بودند.یک گروه هم فداییان اسلام بودند که بعد از ترور رزم‌آرا و با نخست‌وزیرشدن دکتر مصدق وی را برای اجرای برخی احکام شرع مثل تولید و فروش مشروبات الکلی زیر فشار قرار دادند. روشن بود که در آن شرایط دشوار و پرآشوب و محاصره اقتصادی و تنگنای مالی قبول این درخواست به مصلحت کشور و نهضت ملی نبود و آنها تا مساعدشدن اوضاع صبر می‌کردند و حتی آیت‌الله کاشانی هم آنها را به دلیل پافشاری بر این خواسته و تضعیف دولت و نهضت ملی سرزنش می‌کرد. آنها پذیرفتند و رابطه‌شان با کاشانی هم بر هم خورد...

کامل این مصاحبه در فراز ایران: اینجا
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

مسالم و محارب

سیدمصطفی محقق‌داماد


متن ارسالی مهندس محمد عبدی سنه کوهی
. تقسیم‌بندی انسان‌ها به #مومن و #کافر را کنار بگذاریم. متنی از آیت الله سید مصطفی محقق‌داماد:


اگر گوش شنوا داشته باشیم و به دقت گوش بدهیم؛ هم اکنون صدای ناله یتیمانی را در منطقه می شنویم که پدرانشان را به اتهام تکفیر سر بریده‌اند، شیون و موری زنانی که با کشتن شوهرانشان بی‌سرپرست شده‌اند و از آن زشت‌تر،کریه‌تر و جانسوزتر فریاد استغاثه زنان و دختران جوان بیگناهی که توسط مدعیان ایمان و غلبه بر کفر به بردگی درآمده و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، دل هر انسانی را آتش می‌زند.

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر،

عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد


پیروان هر دین هم‌مسلکان خود را مومن و جز آنان را کافر و از این رهگذر جامعه بشری را با این معیار به خودی و غیرخودی  تقسیم می‌کنند. این تقسیم صرفا به حوزه دل و قلب بسنده نمی‌شود، بلکه به سرعت به روابط اجتماعی سرایت می‌کند تا آنجا که برای مومنین فقط مومنین حق حیات دارند و غیرمومنین هیچ حقی ندارند؛ نه حق حیات، نه حق مالکیت خصوصی و نه حق آزادی، حریت و طهارت! بی‌حقی که جای خود دارد؛ مومنین مکلف به کشتن برخی و اسیر برخی و جزیه گرفتن از برخی دیگر می‌شوند. مشکل این مسأله هنگامی سخت‌تر می‌شود که تعیین مومن و کافر هم به دست هر کس و ناکسی قرار می‌گیرد. باز هم بالاتر از آن وقتی که تعریف کفر و ایمان به دست قدرت سیاسی و در راستای اهداف آن قرار گیرد.


نهاد تکفیر در طول تاریخ خون بسیار ریخته و قربانیان زیادی گرفته است. چهارصد و اندی سال پیش از میلاد مسیح سقراط، دانای یونان توسطه هیات منصفه، تکفیر می‌شود. در قرون وسطا چه چهره‌های درخشان علمی به‌دست اربابان کلیسا تکفیر و به مجازات سوزاندن محکوم شدند. جالب آنکه بسیاری از قربانیان و جان‌باختگان مدعی بودند که ما مومن حقیقی هستیم و ایمان صحیح را ما تعرفه می‌کنیم ولی
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نقدی بر امام جمعه قم

دامنۀ قم


به قلم دامنه.
به نام خدا. نقد کوتاه دامنه بر امام جمعه قم. حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام‌جمعه قم در خطبۀ اول نماز جمعه 27 مرداد 1396 گفت: اگر بخواهیم مَعیت و همراهی خداوند را با خود داشته باشیم باید به تقوای همه‌جانبه دست پیدا کنیم.


وی در خطبۀ دوم خانم فدریکا موگرینی نماینده اتحادیۀ اروپا را «پیرزنی عشوه‌گر» معرفی کرد. (منبع)حجت الاسلام سیدمحمد سعیدی

دکتر محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی
نماینده اتحادیۀ اروپا. 14 مرداد 1396. تهراننکتۀ دامنه


به نام خدا. ضمن سلام و احترام به آقای سعیدی تولیت حرم و امام جمعه قم، خواستم بدانم این توصیف وی از یک دیپلمات خارجی که به دعوت ایران، به تهران آمده بود، با آن توصیۀ تأکیدی اش بر «تقوای همه جانبه» تطابق دارد!؟ همین.به نظر می رسد بهتر آن است خطیبان جمعه در خطبه های نماز، دقت وافر کنند و توصیه های خود را در همان لحظه نقض نکنند تا به کسی اهانت یا هجو نمایند، چون خطبه ها به جای دو رکعت از چهار رکعت نمازظهر است و در آن نمی شود به افراد، ولو خارجی این گونه تاخت. من کاری به موگرینی و هسته ای و برجام و فرجام ندارم، مهم این است ما فرهنگ دینی خود را خصوصاً در مکان های مذهبی و منبر نمازجمعه رعایت کنیم
۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۵۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

خیابان نفت تهران و مصدق

چهره ها


متن نقلی
: حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات با توجه به 28 مرداد و روز کودتای 28 مرداد، گفت: بزرگمردی آن روز به وسیله کودتایی که در کشور شکل گرفت بازداشت و محاکمه شد..امیدوارم روزی فرا رسد که بتوانیم روزی را برای بزرگداشت
مصدق گرامی بداریم. البته قول مساعد نیز داده شده بعد از تغییر نام بزرگراه نیایش [به آیت الله هاشمی رفسنجانی]، خیابان نفت نیز به نام دکتر مصدق نامگذاری شود.

حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات

سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات.

جمعه 27 مرداد. سالن ایوان شمس تهران


سید محمود دعایی افزود: جامعه ما جامعه حق‌شناسی است و به بزرگان خود احترام می‌گذارد. البته هر بزرگی ممکن است اشتباهاتی انجام داده باشد اما مهم کاری است که آن شخص برای کشور رقم زده است. وی خاطر نشان کرد: مردی که می‌خواست صنعت نفت ما را ملی و از آن خودمان کند که با مخالفت دشمنان روبرو شد اما ما امروز باید نام این بزرگمرد را که برای وطن مان تلاش کرده گرامی بداریم.» (منبع)

مرحوم دکتر محمد مصدق

۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

آنچه بر دامنه گذشت 37

زندگینامۀ من


به نام خدای آفرینندۀ آدمی.
صبح یکی از روزهای سال 1358، آقای محمد مؤتمن رئیس مدرسۀ راهنمایی دارابکلا مرا به مدرسۀ ولوجا در منطقۀ گوهرباران دشت ناز فرستاد تا به آقای امان دادی کرمانی پیغام ببرم اردوی سنگ معدن دارابکلا مهیاست.تکه تکه و با ماشین های گذری رفتم روستای ولوجا. من قبل از رفتن به ولوجا، چون عشقِ کتاب خواندن داشتم، کتاب «زندگی جنگ و دیگر هیچ» رُمان سیاسی اوریانا فالاچی در بارۀ مکزیک و ویتنام را _که کتابی جیبی و مهم بود_ در جیبم گذاشتم در مسیر مطالعه می کردم.امان دادی در کلاس بود. رفتم دم در کلاس به او خبر دادم عصر اردو حرکت می کند. پس از مدتی ماندن در آنجا، باهم به دارابکلا برگشتیم. امان دادی پیشتر به محصلان مدرسه گفته بود چه چیزهایی همراه داشته باشند. از جمله: تخم مرغ آب پز به دلیل سیرکردن و دیرهضم بودنش. ملزومات انفرادی، چادر، نایلون و ... .


زندگی جنگ دیگر هیچ


نیز گفته بود دو نفر رزمی کار بیاریم تا به بچه ها تمرین اردو و رزم بدهند. من به شهید محمدباقر مهاجر گفتم. یادم نیست که او آمده بود یا نه. اما سیدعلی اصغر شفیعی که در انجمن روستای محل رفیق، همفکر و صمیمی بودیم، همراه ما به اردو آمد و شب و غروب به بچه ها کونگ فو تمرین داد. او به همراه شهید مهاجر و فضل الله فضلی (داماد خاندان ما) در کمیتۀ انقلاب ساری انتهای بلوار ارتش به کونگ فو می رفتند و این ورزش رزمی را در دارابکلا به هم سن و سالان یاد می داد که من هم گاهی حضور می یافتم.بگذرم که آن شب در سنگ معدن خیلی خاطره ها هست که نقلش به طول می انجامد. فقط خواستم بگویم اگر برخی از معلمان هیچ دغدغه و غیرتی برای رشد و تفکرآفرینی بچه ها نداشتند، افرادی مانند امان دادی کرمانی آن زمان بودند که اینهمه نسبت به روند آموزش و پرورش و رشد فکری دانش آموزان اهتمام، تعصب و تعهّد داشتند.آقای امان دادی البته فردی سیاسی، انقلابی، پرمطالعه و باوقار بود. یک روز در کلاس پرسید کدام روزنامه درد مردم را خوب می نویسد؟ هر کس جوابی داد. او نپذیرفت. می گفت اینها روزنامه نیستند «روزی نامه» اند. بعد گویا خودش گفت: فقط روزنامه «فریادِ گودنشین» دردهای مردم و محرومیت ها را می نویسد.
من البته می دانستم این هفته نامه ای که نام برد مجله ای بود که توسط یکی از سازمان های التقاطی چپ گرا منتشر می شد. من اساساً هر نوع مجله سیاسی و اندیشه ای را می خواندم. چند شمارۀ آن را هم خوانده بودم. مباحث ابتدایی، جنجال افکن و خبرهای تیره و تار می نوشت. بگذرم.


آن ایام من علاقه ام شدیداً به سه چیز بود:


1- مطالعه بی امان کتاب ها. حتی کتاب دنیای جنایتکاران را نیز آن زمان خوانده بودم. کتابی پلیسی که هر کس می خواند، یا منحرف می شد و با مَنگ می شد و یا هنگ! می کرد.


2- رفاقت شبانه روزی با دوستان انقلابی و حضور ملموس و دائمی در مسائل سیاسی محل.


3- سوم بروز جرقۀ ناخودآگاه علاقه به آن دختر که هنوز نمی خواستم گرایش دلم را بر او برملا کنم. تفصیل داستان این عشق _که بر من جاری شده بود_ را در بخش بخش های این زندگینامه ام خواهم نوشت. مسأله ای که اغلب جوان ها آن را تجربه می کنند. یعنی از هر 10 نفر، 8 نفر این وادی را درمی نوردند. آن زمان جوان ها درمی نوردیدند، الان را دقیق نمی دانم. (در اینجا نیز منتشر شد)
۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

فرهنگ لغت دارابکلا

رمبش


به نام خدا. رِمبش در گویش دارابکلایی ها همان جُنبش است. ریشه اش از رَم و رَمیدن است. که در لهجۀ روستا، حرف راء مکسور می شود و با افزودن «بش» به آن (رِم+ بِش= رمبش) حاصل مصدری به خود می گیرد و معنی اش تکان شدید، حرکت ناگهانی و لرزۀ غیرمترقبه است. با چند مثال روشن می کنم:بز

بز که سردمدار رِمبش! استهمه داخل خونه در تاریکی و یا در سکوت محض نشسته اند، ناگهان از داخل حیاط،  صدایی ناگهانی و مشکوک به گوش می رسد، در این موقع دارابکلایی ها می گویند: چیشی بیهه رمبش دَکته؟چند چوپان داخل آغل مشغول وارسی گوسفندان اند، یهو می فهمند لرزه بر اندام گوسفندان افتاده است و گله رم کرده است، در اینجا به هم می گن: چیشی بیهه رمبش دَکته؟ نکنه ورگ (=گرگ) دکته گوسفند دله!؟بنابراین رِمبش شبیه همان لغت جنبشِ خودجوش مردم در جامعه است که علیه فساد و یا هر کژیی از سوی حکومت به حرکت درمی آید. رمبش لغتی زمُخت در گویش دارابکلایی هاست که گاه به کنایه هم از آن استفاده می شود. تا لغت بعد. (در اینجا هم منتشر شد)

۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

دحوالارض چیست؟

نویسندگان

از مهندس محمد عبدی

مهندس محمد عبدی سنه کوهی

«امروز جمعه 27 مرداد 1396، ۲۵ذی القعده، روز دَحوالارض است. امروزه ثابت شده است که در دوران زمین شناسی و بر اساس نظریات دانشمندان، زمانی تمامی  کره زمین را آب فرا گرفته بود ، هیچ خشکی وجود نداشت؛  تا اینکه بر اساس عقیده ما مسلمانان در روز دحوالارض (۲۵ ذی القعده) اولین خشکی به نام سرزمین مکه و جایگاه کعبه ظاهر شد و بعد تمامی کره خاکی نمایان شد، چنانکه مطابق نظریات دانشمندان از وگنر آلمانی (Alfred Wegener) بانظریه انشقاق قاره ها ،گرفته تا نظریات جدید، بر اساس نظریه تکتونیک صفحه ای (زمین ساخت صفحه ای Plate tectonics)، کوه زایی شده و دیگر نقاط زمین بوجود آمدند؛ به گونه ای که حرکت این صفحات باعث ایجاد زلزله و سونامی می گردند.


همین طور وجود معادن شن و ماسه و سنگهای رسوبی در ارتفاعات زیاد از لحاظ علمی دحوالارض (گستراندن زمین) را قابل پذیرش می نماید.


کعبه


بنابر این «دحوالارض» روزی است که بنابر روایات، زمانی که تمام روی زمین را آب فرا گرفته بود، در این روز، نخستین خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و مطابق بعضی از روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد، خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین «مکه» و به خصوص محل خانه «کعبه» بود، لذا مکه «اَم القرا» یعنی مادر همه آبادی‌ها نام گرفت.


ضمن گرامی داشت این روز بزرگ؛ برای روز و شب آن اعمال عبادی زیادی در روایات مختلف ذکر شده است. اما آنچه متفق القول است اینکه شب و روز دحوالارض که امشب و فردا می باشد دعاها به استجابت بسیار نزدیک و درهای رحمت خداوندی گشوده است و... پس دوستان التماس دعا. «اللَّهُمَّ فُکَّ کُلَّ أَسِیرٍ: خدایا همه اُسرا را آزاد بگردان.
۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

چهره ها

سلسله مباحث چهره ها


سید حسن خمینی. ناطق نوری. 1396.
 و قدرت الله علیخانی
کوهنوردی. این عکس از عصر ایرانعکس زیر:

احمدی نژاد. قالیباف. رئیسی

منصوبان جدید رهبری

در مجمع تشخیص مصلحت» 23مرداد96.محمود احمدی نژاد. محمدباقر قالیباف. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی. منصوبان رهبری در دورۀ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام. مرداد ماه 1396

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۲۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

رفع حصر مسألۀ اصلی ایران

چهره ها

متن نقلی
:
نظر حجت الاسلام هادی غفاری در بارۀ حصر: «هادی غفاری در حاشیه‌ی کنگره‌ی «مجمع زنان اصلاح‌طلب» در ارزیابی وضعیت محصورین و آینده‌ی این حصر به خبرنگار انصاف‌نیوز گفت: آنچه به نام محصورین امروز وجود دارد، حضرت جناب آقای کروبی، شیخ اصلاحات و همچنین قهرمان هشت سال دفاع مقدس ما، آقای میرحسین موسوی که من همینجا بگویم که اگر بخواهیم امروز اسم ۱۰ نفر از پاک‌ترین افراد روی زمین را بیاوریم یکی از آنها میرحسین موسوی خواهد بود.


با صراحت می‌گویم و از هیچ‌کس هم ترسی ندارم، اگر امروز ظهر ایشان امکان آمدن به این مکان را داشتند من نماز ظهر و عصرم را به میرحسین اقتدا می‌کردم. در پاکدامنی‌اش به اندازه‌ی نوک سوزنی نمی‌توانید شک کنید.


زهرا رهنورد


وی افزود: همسر ایشان یک زن روشنفکر و تحصیلکرده‌ی مبارز پیش از انقلاب است. ما همان اوایل آقای میرحسین موسوی را نمی‌شناختیم، اولین بار که در مجلس مطرح شد گفتند که میرحسین کیست و پاسخ شنیدند که همسر خانم رهنورد.


حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی   میرحسین موسوی، نخست وزیر عصر امام خمینیخانم رهنورد در آن جامعه و آن دوره بسیار مهمتر از میرحسین بود و در این حد مطرح بود. 
غفاری گفت: این حصر به اعتقاد من خواست مقامات عالی است و باقی دستگاه‌ها نه توانایی انجام چنین کاری را دارند و نه حتی مایلند که کاری انجام دهند.


در مورد کمیته‌ای که در مجلس برای پیگیری حصر تشکیل شده است، آقایان عضو این کمیته می‌خواهند با اشخاصی ملاقات‌هایی کنند.


ملاقات عیبی ندارد و با هر کسی می‌شود ملاقات کرد اما چیزی که مهم است این است که یک جریانی امروز در کشور به شدت از وضعیت سلامت این سه بزرگوار اظهار نگرانی می‌کند. اتفاقاً به نظر من اگر مقامات و کل سیستم مایل است که جو آرامش به کشور بازگردد و امیدی به مردم داده شود و این ملت خوشبینانه از حکومت دفاع کند باید به سرعت بحث شکستن این حصر مطرح شود.


وی تاکید کرد: محصور بودن این افراد برای نظام هزینه‌زاست. به اعتقاد من دوستان بزرگوار ما، از رهبری و غیر رهبری و هر آن‌کس که در این کار دخیل است، هرچه زودتر تصمیم بگیرند این سد را بشکنند به وفاق ملی کمک کرده‌اند.» (منبع)
۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

اعتصاب غذای کروبی

حصر و محصورین


ابراز نگرانی آیت الله سیدحسن خمینی نسبت به وضعیت کروبی
: به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در نخستین کنگره حزب مجمع ایثارگران گفت: نسبت به وضعیت یکی از تاثیرگذاران عرصه انقلاب برادر و سرور معظم خودمان جناب کروبی ابراز نگرانی می کنم و از خدا می خواهم سلامت و صحت ایشان را به ما مژده بدهند که البته امیدهایی هم برای این مسأله  وجود دارد و ان شاء الله تلاش ها در این زمینه به نتیجه برسد. (منبع)نظر علی مطهری در بارهٔ اعتصاب غذای کروبی، محاکمه و حصر: «اعتصاب غذای حجت الاسلام آقای کروبی باید هشداری برای کسانی باشد که بر ادامه حصر خانگی ایشان اصرار می ورزند. منطق آقای کروبی منطق درستی است، می گوید طبق قانون تکلیف من را مشخص کنید. اگر جرمی مرتکب شده‌ام دادگاه صالح علنی تشکیل دهید، حکم آن هر چه باشد می‌پذیرم.


منطق برخی مسئولان امنیتی و اطلاعاتی که می‌گویند باید توبه کنی تا آزاد شوی، نه مبنای عقلی دارد و نه مبنای شرعی. مبنای عقلی ندارد چون آقای کروبی مدعی است که من جرمی مرتکب نشده‌ام و به من ظلم شده است. علاوه بر این اگر وی جرم بزرگی مرتکب شده و حقوق ملت را ضایع کرده است چرا باید با توبه بخشیده شود؟!


مبنای شرعی هم ندارد چون اسلام نمی گوید هر جرمی با توبه بخشیده می‌شود. پس طرف مقابل فقط خضوع و خشوع و تعظیم و زانو زدن می خواهد، به خیال اینکه اگر وی بدون توبه و زانو زدن آزاد شود اقتدار نظام آسیب می‌بیند، در حالی که بر عکس است، در این صورت اقتدار نظام افزایش می‌یابد. طبعا آقای کروبی هم حاضر به کرنش و تعظیم نیست.


پس بهتر است مسئولان مقدمات دادگاه علنی صالح را فراهم کنند و البته لازم است به طور همزمان دادگاه متهمان طرف مقابل نیز که زمینه فتنه ۸۸ را فراهم کردند تشکیل شود. بهتر است مسئولان مربوطه مصالح کشور و انقلاب اسلامی را در نظر بگیرند. ممکن است فردا دیر باشد.» (منبع)

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |