قلم قم دامنه دوّم

جان، جهان، ایران، انسان، ادیان، قرآن، ایمان، عرفان

۸۸ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

شباهت دل با آب

نویسندگان


حجت الاسلام مالک رجبی دارابی: بسمه تعالی. با سلام و ارادت خدمت آقا ابراهیم. قدم نو رسیده برشما و خانواده معظم له مبارک. مطلب کوتاه ومختصر تقدیم می کنم با عنوان: شباهت دل با آب.


در حیرتم از خلقت آب، اگر با درخت همنشین شود، آنرا شکوفا می کند.

اگر با آتش تماس بگیرد آن را خاموش می کند.

اگر با ناپاکی ها برخورد کند، آنرا تمیز می کند.

اگر با آرد هم آغوش شود، آنرا آماده طبخ می کند.

اگر با خورشید متّفق شود، رنگین کمان ایجاد می شود.

ولی اگر تنها بماند، رفته رفته گنداب می گردد.

دل ما نیز بسان آب است، وقتی با دیگران است زنده و تاثیر پذیر است،

و در تنهایی مرده و گرفته است...

تحریر شده: ساری. ذغالچال. ۳۱ مرداد ۹۶.پاسخ دامنه


به نام خدا. سلام من هم به شما دوست فاضلم جناب شیخ مالک. بابت تبریک نوه ام علی طالبی دارابی خیلی خیلی ممنونم. محبت شما همیشه بر من جاری بوده و هست. ان شاء الله شما هم روزی «گَت بَوا» شوی. در مورد متن شباهت آب با دل هم بسیار جالب بود. با آن که امروز پستی در بارۀ لیف روح گذاشتم اما این متن شما هم خودش لیف روحی ویژه و اثرگذار است. ممنونم. ذغالچال رفیق زیاد دارم. مؤید باشید جناب شیخ.
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

گفتگوی صمیمانه

اختصاصیاز سید علی اصغر شفیعی دارابی. سلام. بسیار زیبا و دلربا گفتگوی صمیمانه ای با پدرومادر مهربان در این پست [اییجا] داشتید...

 

 

نام مبارک علی بر اقبال نوه عزیزتان شیرین ترین حال را به من داد...

 

هماره زمان در کنار خانواده فرهیخته تان تندرست و درازعمر باعزت باشید...
 
 
 
 
پاسخ دامنه


سلام. نشان محبت و درک شماست که از پدر و مادرم سال ها شناخت نزدیک داشتی. و تو می دانی من چقدر والدینم را دوست می داشتم و دارم. «علی» نامی ست که واژه اش به تنهایی کامل است. آری رفیق؛ علی راهی ست که همه ی حق مداران و عدالت گرایان در آن پویش دارند. علی مکتبی ست که پیامبر (ص) سفارش او را در غدیر خُم کرده. و علی هم نام جدّم است و هم نام اول پدرم که علی اکبر بود.

 
از دعای خیری که کرده ای آمین و سپاس دارم. عادل و سُرورالسّادات هم به تبریک ویژۀ شما جواب شادمانی دادند و خرسند گشتند و گفتند به شما برسانم که اینجا رساندم.
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |
سه شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۵۸ ق.ظ دامنه |
همرزمم عرب طوسی

همرزمم عرب طوسی

اختصاصی


به قلم دامنه. به نام خدا. باخبر شدم دوست و همرزمم حاج محمد عرب زاده طوسی به رحمت خدا پیوست. این رزمنده، همرزم، هم دانشگاهی و همدل من مردی غیور بود. سال ها همدیگر را هم می شناختیم و هم به هم دل می دادیم. گاه به تهران می آمد و با هم دیدارهای خوبی داشتیم. من و او حتی اگر مواضعی یکسان هم نداشتیم، هیچ گاه آزادی تفکّر و ارادت به همدیگر را فدای تعلّق های زودگذر نمی کردیم. دوستی من و او برای همدیگر خیره کننده بود.


او تلاشگر، جست و جوگر، متدیّن و بیش فعال بود. مذهبی و اهل مطالعه و دانا بود. ذاکر اهلبیت عصمت (ع) بود. اهل دیار طوس کلای نکا و منتسب به شهید بزرگ «حاج طوسی». روحش شاد.از دوست گرامی اوسایی ام «جناب آقای...» که عکسش را به تلگرامم فرستاد ممنونم. از این دوست ارجمندم می خواهم سلام و مراتب تألّم و تسلیت مرا به خاندان باکرامت شان و همۀ منتسبانش برساند.دیشب در شب شهادت حضرت امام جواد (ع) در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برای آن مرحوم دعا و زیارت بجا آوردم. خدا این رزمنده خوب و بااخلاق و مهربان را غریق رحمت کناد. فاتحه مع الصّلوات.

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

بهشت و بایزید بسطامی


به نام خدا

نقل است که بایزید بسطامی را گفتند؛

قومی می‌گویند که:

کلید بهشت کلمه لااله الاالله است.


بایزد بسطامی

گفت: بلی، ولی کلید بی‌دندانه در نگشاید،

و دندانهٔ این کلید چهار چیز است:


زبانی از دروغ و غیبت دور،

دلی از مکر و خیانت صاف،

شکمی از حرام و شُبهَت خالی،

و عملی از هوی و بدعت پاک

تهیه و تنظیم: مهندس محمد عبدی سنه کوهی

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

سعید حجّاریان

سعید حجاریان


به قلم دامنه
: دکتر سعید حجاریان از سوی نشریه لوموند فرانسه به عنوان یکی از روشنفکران تأثیرگذار جهان اسلام و مغز اصلاحات در ایران معرفی شد. (منبع).

حجاریان توسط افراطیون خودسر که در محفل «دخمه» در خیابان آهنگ، همآهنگ و تحریک و تغذیه فکری می شدند در سال 1378 در خیابان بهشت روبروی شورای شهر با سلاح «ماکاروف» به دست سعید عسگر ترور و معلول شد.


حجاریان سندی بیّن و تاریخی روشن است که معلولیتش گواه است خودسرها با حمایت همه جانبه و نوازشگرانه برخی ها! و با تقلید کورکورانه از تئوری های خطرناک «تئوریسن های خشونتگرای مذهبی»، مخالفان فکری خود را مانند داعشی ها نه فقط از صحنه تفکر حذف می کردند، بلکه به فرمان این و آن، ترور نیز می کردند. تفکر انحرافی خطرناک که متأسفانه مدت مدیی از سوی «...» حمایت می شدند و مورد لطف و تشویق قرار می گرفتند... . بگذرم.


عکس های زیر: نشست «اخلاق جنگ و صلح» با سخنرانی دکتر سعید حجاریان و حجت الاسلام والمسلمین دکتر داوود فیرحی در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات. 29 مرداد 1396 تهران. (منبع)

سعید حجّاریان     سعید حجّاریانسعید حجّاریان

۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

آثار گناه و ترک گناه

نویسندگان


از حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
. امام سجاد(ع) فرمودند: 1- البشتنی الخطیا ثوب مذلتی 2- وجللتی التباعد عدمنک لباس مشکنتی 3- و امات قلبی عظیم جنایتی.


گناه سه خسارت سنگین ببار می آورد: 1- گناه انسان را پیش خدا پست و خواروذلیل می کند(صحیفه سجادیه)2- دوری از خدا باعث می شود که ازهر عبادتی و خدمتی خلع سلاح می شود و زمین گیر3- گناه باعث می شود تا قلب بمیرد.

شعور و شهوت


گناه باطن: فردی است به نام صفان جمال که شتردار بود و کرایه می داد به دیگران ومی گوید خدمت آقاموسی بن جعفررسیدم حضرت فرمودند: صفان همه کارهای تو خوب است اما یک عملت ناپسند است و آن اینکه چرا به هارون و خانواده او شتر کرایه می دهی؟ صفان گفت من آنها را برای حمل شراب یا کار حرام کرایه ندادم حضرت فرمودند: این کار را هم انجام نده ( وسایل الشیعه ج12ص122). این عمل باعث می شود تا کمک به ظالم، قلب مومن را بمیراند.برخی از مصادیق گناه: 1- کمک به ظالم. 2- گناه به حرام خواری، خوردن مال حرام،دین فروشی، غش در معامله. 3- معاشرت با اهل گناه.


روزی منصور دوانیقی با خط خودش نامه ای به امام صادق(ع) نوشت و پیکی داد تا از بغداد به مدینه به آنحضرت دادند. منصور در نامه نوشت آیا حاضری نزد ما بیایی و با ما باشی در دربار و ما را نصیحتی کنی؟ امام صادق(ع) منصور ملعون را می شناخت حضرت به وی جواب نامه را داد و فرمودند: من اراد الدنیا لا ینصحک... کسی که حُب دنیا دارد نصیحت پذیر نمی شود. (کشف الغمه).

بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نامۀ تبریک سید علی اصغر

مباحث اختصاصی


به قلم سید علی اصغر شفیعی دارابی: سلام ای مهربان یار. بدلیل کم حضوری ام درعرصه مجازی دیرهنگام خبرنوه دارشدن تان راشنیدم! دگردیسی مجازی ونیامدن شما به داراب کلا هم فاصله عمیقی راهم ایجادنموده وشماهم به علت ناپیدا هیچگونه ارتباطی هم با رفقا ندارید ... به هرحال ازیاد معنوی نسل آقا شیخ علی اکبر مهربان برای من هم خوشحال کننده است.
 
 
سید علی اصغر. سال 1396. جنگل دارابکلا
سیدعلی اصغر. 1396. دارابکلا

 
به نوبه خودم بی تردید وظیفه دارم تا میلاد گهربار ومسرورکننده وشادی بخش عضوکابینه خاندان طالبی بویژه جنابعالی که نزدمن ازارزش ماندگاری برخورداری وهمسرمهرآفرین شما خواهرم داراب کلایی فرزندان دلبندعمو بالاخص مهندس عادل وهمسرمهربانش تبریک عرض می کنم وآرزوی تندرستی ودرازای عمرباعزت رادارم.

 
باورکن خرسندی ام فراموش نشدنی است. عکس آقازاده رادربغلتان دیدم اشک شوق داشتم هرچند بلدنبودی درآغوشت بگیری!!! سلام مرابه اهل خانه برسان. لطفا به اشتراک بگذارید. عکس پروفایل تلگرامت هم خیلی اندیشمندانه است

 

 
پاسخ دامنه
 

به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق و همۀ خاطرات دور و درازم سیدعلی اصغر. از این که بابت نورسیده نوه ام علی طالبی دارابی، به من، خاندانم و همهٔ اعضای خانواده ام تبریکی این گونه هویت ساز گفتی ممنونم. باید بگویم اعضای وجودی انسان خصوصاً قلب، دل، ذهن و بویژه روح بدرستی کار خود را می کنند. حال چه در جغرافیا، فاصلۀ 470 کیلومتری قم تا دارابکلا در میان باشد. چه در تاریخ، فاصلۀ راه نوری برقرار باشد و چه در اُفق بی کران هستی، فاصلۀ لایتناهی (=نامحدود بی پایان). گفتی «اشک شوق» ریختی وقتی عکس علی را بغلم دیده ای. این حاکی از آن است که رفیق شریف در هر بُعدی از مسافت باشد، باز قلبش از هر مسافت و دوری به دور است. خرسندی ام مضاعف شد با نامۀ تو.

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

عترت

سلسله مباحث عترت
1

امام سجاد

به مناسبت شهادت امام سجّاد زین العابدین (ع) این پست ارائه می شود. با ابراز ارادت به آن امام عارفان و عرض تسلیت به خوانندگان:


با ناکامى دستگاه خلافت یزید در سرکوبى اهل بیت «علیهم السلام» در کوفه، آن ها را به شام فرا خواند. اما موقعیت سیاسى و فرهنگى شام با کوفه تفاوت بسیار داشت. در کوفه همگان اهل بیت را مى شناختند و هنوز عدالت على «علیه السلام» در ذهن کوفیان نقش بسته بود. کوفیان با عظمت و شأن و مقام اهل بیت «علیهم السلام» آگاهى داشتند و تنها از ترس جان و براى کسب مقام و پول و منصب با امام حسین «علیه السلام» جنگیدند.


شام بر خلاف کوفه بود. این منطقه مرکز خلافت امویان بود. حکومت در مورد چگونگى رفتار با اهل بیت «علیهم السلام» سرمایه گذارى فراوان کرده بود و مى خواست تا با اقرار گرفتن و اعتراف و التماس از ایشان، قدرت و شوکت خود را به مردم نشان دهد؛ مخصوصاً وجهه خود را در میان نمایندگان سیاسى دیگر حکومت ها بالاتر برد.


شامیان که پیامبر را ندیده بودند و از سیره و سنت او چیزى نمى دانستند پیامبر را در چهره یزید مى دیدند و منش و روش پیامبر را مثل یزید مى دانستند.


استاد سیّد جعفر شهیدى در این مورد مى نویسد: «مردم این سرزمین، نه صحبت پیامبر را شنیده بودند و نه روش اصحاب او را مى دانستند. تنى چند از صحابه رسول خدا «صلى الله علیه و آله» هم که به آن سرزمین رفتند مردمانى بودند پراکنده که در عامه نفوذى نداشتند. در نتیجه مردم شام کردار معاویه و اطرافیانش را سنت مسلمانى مى پنداشتند و چون صدها سال امپراتورى روم بر آنان حکومت کرده در نتیجه سیرت حکومتهاى اسلامى را عادلانه تر از حکومتهاى پیشین مى دیدند بر کارهاى آنان صحّه مى گذاشتند.»حرکت های ضدّ اموی امام سجاد «علیه السلام» باعث شد که چهرۀ امویان، که به نام اسلام حکومت مى کردند، براى امت اسلامى نمایان شود و آنها را به قیام و جنبش وا دارد. چنان که قیام زید بن على که نیم قرن بعد از حادثه کربلا صورت گرفت و نزدیک بود طومار حکومت اموى را در هم پیچد، از آثار و برکات این اقدامات بود. (منبع: امامین حسنَین)

2

امام رضا

 به نام خدا. امام رضا علیه السلام. «رُمان اقیانوس مشرق؛ رُمانی که در زمان حضور امام  رضا (ع) در طوس اتفاق می افتد. شخصیت اصلی داستان جوانی که به دنبال چشمه آب حیات است، در بیایانی گرفتار می آید و به عنایت امام رضا ع از بیابان نجات پیدا کرده و با پیرمردی از شیعیان امام آشنا می شود. در مسیری با پیرمرد همراه می شود و با او و دیگران درباره امام رضا علیه السلام و مسئله امامت گفت و گو می کند. ماجراها و حادثه هایی که در رمان اتفاق می افتد گفت و گوها را زیبا کرده و آنها را از حالت تصنعی خارج کرده است. این رمان بر پایه کتب حدیثی معتبری چون کافی، ارشاد و ... بناشده است.» (منبع)3

امام علی و فاطمه

به نام خدا. اول ماه ذی الحجّه سالروز ازدواج خجستۀ امام علی و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیهما) است. ضمن گرامی داشت و تبریک این روز مبارک، دو سخن از سخنان گوهربار آن دو معصوم بزرگوار و اُسوه های جهان هستی تقدیم می دارم:


امام علی علیه السّلام:


از گریختن نعمت ها بترسید

که هر گریخته ای بازنمی گردد.

(نهج البلاغه: حکمت 247)


حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها:


الْجارُ ثُمَّ الدّارُ

اوّل باید در فکر مشکلات و آسایش همسایه

و نزدیکان و سپس در فکر خویشتن بود.

(علل الشّرایع : ج 1، ص 183. بحارالا نوار: ج 43، ص 82، ح 4)


4

امام محمدتقیشهادت جوادالأئمه امام محمدتقی (ع)

به نام خدا. امشب سالروز شهادت امام جواد (ع) است
ضمن تسلیت و پاسداشت و ارزش گذاری به این حُزن و اندوه،
سخنی از آن امام بزرگوار می آورم.در بیان امام جواد (ع)
مؤمن نیازمند سه چیز است:

1- توفیق از جانب خدا،

2- پنددهنده از درون خویش،

3-پذیرش خیرخواهی آن کسی که خیرخواه اوست.

(تحف العقول. ص 457)

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

یاد مردگان

نویسندگان


حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
. مقدمه: در روایت آمده هرجمعه مردگان روح آنها بالای سرخانه خود می آیند با اهل و خانواده خود حرف می زند اما زنده ها صدای آنها را نمی شنوند البته اولیای خدا صدای مردگان را می شنوند آنها انتظار دارند هر کار خیری که انجام می شود برای آنها هم انجام شود.


رسول خدا(ص) فرمودند: لاتنسوا موتاکم فی قبورهم و موتاکم یرجون احسانکم و موتاکم محبوسون یرغبون فی اعمالکم البر و هم لا یقدرون اهدوا الی موتاکم الصدقه و الدعاء   مستدرک ج2 ص124.

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان


مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند از یاد نبرید مردگان شما امید احسان شمارا دارند مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند آنها خود قدرت انجام کاری ندارند شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید.


روایت داریم بعضی ها در روز قیامت پانصد سال گریه می کنند ملک می گوید اگر یک ساعت در دنیا گریه کرده بودید گرفتار پانصدسال گریه نمی شدید و مرده ها هم می گویند چه قدر نزدیک است گریه کردن شما بر خودتان که بنشینید به حال بدبختی خودتان گریه کنید و بگیید چرا به حرف مردگان گوش نکردیم.
مردگان از چه چیز حسرت می خورند:
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۲۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |
دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۱۹ ق.ظ دامنه |
حجت الاسلام شهید گرجی

حجت الاسلام شهید گرجی

روحانیت دارابکلا


به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا به حجت الاسلام شهید شیخ علی اکبر گرجی نژاد می پردازم. بنای این سری پست ها بر خلاصه نویسی ست. این شهید بالامحله ای ست؛ بالاتر از اتاق پیش. طلبگی اش را از حوزۀ علمیۀ امام صادق (ع) دارابکلا نزد آیت الله آقادارابکلایی شروع کرد. بعد به مشهد رفت.این روحانی دارابکلایی مقیم مشهد یکی از کسانی بود که اوائل انقلاب، هنوز شاه نرفته بود عکس امام خمینی را مخفیانه توزیع می کرد. من خود به اتفاق محمد گرجی (دوست و همسایۀ ما) یک بار به منزلش رفتیم عکس سیاه و سفید معروف امام خمینی را گرفتیم در داخل پیراهنمان جاسازی کردیم و .. باقی ماجرا... .


شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد
روز تشییع جنازه شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد. (احتمالاً سال 1361. دقیق یادم نیست) از راست: اصغر دارابکلایی پایین محله. غلام یزدانی. سید باقر حسینی. اسماعیل آهنگر (کاظم). اسماعیل آفاقی. سید محسن سجادی. سید علی اصغر. دامنه. موسی رمضانی زکریاتقی. عکس روی دیوار تکیه معلم انقلاب دکتر علی شریعتیآن وقتها حتی ذکر واژه «خمینی» تب و لرز می آفرید! و وحشت می فزود. عکس که جای خود داشت. او همچنین در گروه ضربت شهید محمد منتظری بود که دو کار مهم داشتند: یکی مبارزه با لیبرال های داخل آن زمان که از نظر برخی ها، سازش کور به حساب می آمدند. و دوم مبارزه با اسرائیل و حمایت عملی از چریک های فلسطینی. مثلاً نقل است شهید محمد منتظری به امام گفته بود. نقل به مضمون: دیگه شما در ایران کاری ندارین، بروین خارج ایران بقیه مبارزات جهان اسلام را شکل و جهت بدهین.شاید اگر شیخ اکبر گرجی نژاد، شهید نمی شد تا الان به لبنان هم رفته بود. او فردی سیاسی و تحلیلگر بود. خوش لباس و خوش تیپ هم بود. در آبان یکی از سال های اخیر، جمعی از رفقا به مشهد رفته بودیم. در مشهد با یکی از مسئولان بالای جانبازان مشهد که یک روحانی است و از دوستان دوران طلبگی شهید گرجی نژاد است، نشستی دوستانه داشتیم.او تعریف می کرد این شهید علی اکبر گرجی نژاد بسیار در مشهد فعال بود. نقطه جوش شکل گیری تظاهرات علیه شاه بود. جست و خیز عجیبی داشت. گاه سازماندهی برخی اعتراضات را برعهده داشت. فردی دانا و هوشمند بود. یک معترض قهّار در داخل مدرسه علمیه بود. و مسائل دیگری هم گفت که درج همه آنها به درازا می انجامد.این روحانی در درگیری های خیابانی دهه 60 در مشهد مقدس (که آن گروهک رسوا یعنی سازمان مجاهدین خلق که به منافقین معروف گشته و در پناه صدام، دولت فاضله! مسخره! اشرف پدید آورده و دم از مبارزه با امپریالیسم! می زده و حالا شده همپاله و همپیاله سازمان سیا) دچار ضربات مغزی شدید شد و پس از مدتی به لقاء الله پیوست که «شهادت» در نهایت در حقش جاری گشت. روحش شاد و بر بازماندگانش صلوات. دامنه. (روحانیت دارابکلا اینجا)

۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

سلام مادر و پدر محبوب ما


عرض ادب به یاد پدر و مادر


نمی دانم چی بنویسم ولی می نویسمبه مناسب فرارسیدن دهمین روز تولد نوه ام علی

عرض ادب می کنم به شما والدین محبوبم

ای پدر و مادر بهتر از جانم

این تازه ترین «نتیجۀ» شما «علی» ست

نامی برگرفته از عُمق عشق مان به امام علی (ع)

و احترام به نام جدّمان «علی» که

«کبل آخوند ملاعلی» بود

بنیانگذار اولین تکیه دارابکلا

ان شاء الله راه ایمانی و دینی شما

جدّ پدری ام ملاعلی طالبی و مادری ام شیخ باقر آفاقی را

خواهد پیمود


نوه ام علی طالبی دارابی. دومین شب تولدش. 23 مرداد 1396. خونۀ عادل. عکاس: عمویش عاصم


علی فرزند عادل و سُرورالسّاداتمزار دارابکلا.  سال 1389.  عکاس: اخوی دکتر شیخ باقر 


ای مادر! ای مُلا زهرا آفاقی دارابی!

چه شیدانه در کنار همسر مهربانت

پدرمان شیخ علی اکبر طالبی دارابی

این گونه دست هجران و نالۀ حیران

بر سنگ قبرش می نوازی!

این عکس، عصر امروز دلم را تماماً ربود

گذاشتم تا از آن سوی دنیا هم

مایۀ آرامشم شوید

و همچنان در عمق جانم بمانید

ای پدری که بی نظیر رئوف بودی

ای مادری که بی مانند حکیم و مهرورز بودی

...

روح تان شاد

ای خُفته ها در خاک

ای پرکشیده ها به افلاک


۲۹ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

یاد آخرت و اثرات آن

نویسندگان

به قلم حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی. مقدمه: مرگ به زبان عربی به معنای موت یعنی از دست رفتن قدرت و توان جسم برای بدن است.

معنای زندگی از نگاه اسلام:
نگاه اسلام به زندگی و پایان آن مرگ، فرصتی برای رشد و تکامل و تعالی است اجرای قوانین خالق این عالم در دنیا است و مرگ آغاز زندگی ابدی در آخرت است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تحول و انتقال است از جایی به جای دیگر است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تولد است مرگ انسان مثل تولد کودک از شکم مادر پا به دنیا و از جهان دنیایی به زندگی ابدی در آخرت می رود.
در قرآن: کل نفس ذائقه الموت و نبلوکم بالشر والخیر و الینا ترجعون  انبیاء 35 
این سبک زندگی قرآن تذکر به بشر برای یادآوری زندگی واقعی در آخرت است براساس آیه فوق زندگی دو نوع است 1- زندگی یاد و تذکر است2- زندگی غفلت و فراموشی می آورد


بشر دودسته است:
1- دنیا، اینگروه را از یاد خدا غافل نمی کند
2- دنیا، این گروه را غافل میکند.
زندگی یعنی دنیا محل گذر است.


علی(ع) فرمودند: ان الموت لزائر غیر محبوب و واتر غیر مطلوب و قرن غیر مغلوب  مرگ مهمانی است ناخوشایند که ناخواسته از یار و دیارمان جدا می کند و حریفی که کسی رقیب او نیست.
علل ترس از مرگ:
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

کودتای 28 مرداد

ایران شناسی


شما هم کودتای ٢٥ مرداد و هم فضای کودتای ٢٨ مرداد سال ٣٢ را دیده‌اید، چه شد که کودتای ٢٥ مرداد شکست خورد اما سه روز بعد کودتای ٢٨ مرداد به ثمر نشست؟ در این سه روز چه اتفاقی افتاد که منجر به محصورشدن دکتر مصدق و خلع او از نخست‌وزیری شد؟
موفقیت کودتا ضد دولت ملی دکتر مصدق عوامل درونی و بیرونی متعددی داشت که باید همه در کنار هم دیده و خوانده شوند.  یک عامل مخالفان داخلی بودند که خودشان به دو گروه تقسیم می‌شدند؛ یک گروه آنهایی بودند که قبلا با نهضت ملی همراه بودند و بعد جدا شدند و مخالفت را آغاز کردند؛ در رأسشان اول دکتر بقایی و حایری‌زاده و سپس حسین مکی بودند و توانستند آیت‌الله کاشانی را هم به مخالفت با دکتر مصدق برانگیخته و جذب گروه خود کنند. آنان با قرارگرفتن در صف مخالف در صفوف نهضت ملی شکاف انداختند.

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسوی

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسویگروه دوم هم از ابتدا مخالف نهضت ملی‌کردن نفت و دکتر مصدق بودند که یا عناصر وابسته به انگلیس بودند که به آنها اصطلاحا «آنگلوفیل» می‌گفتند؛ مثل برادران رشیدیان که رسما با انگلیسی‌ها همکاری جدی داشتند، به اضافه عناصر‌ هزار فامیل که در ایران حکومت می‌کردند و تقریبا تحت حمایت انگلیس و نفوذ دربار در آن زمان بودند.یک گروه هم فداییان اسلام بودند که بعد از ترور رزم‌آرا و با نخست‌وزیرشدن دکتر مصدق وی را برای اجرای برخی احکام شرع مثل تولید و فروش مشروبات الکلی زیر فشار قرار دادند. روشن بود که در آن شرایط دشوار و پرآشوب و محاصره اقتصادی و تنگنای مالی قبول این درخواست به مصلحت کشور و نهضت ملی نبود و آنها تا مساعدشدن اوضاع صبر می‌کردند و حتی آیت‌الله کاشانی هم آنها را به دلیل پافشاری بر این خواسته و تضعیف دولت و نهضت ملی سرزنش می‌کرد. آنها پذیرفتند و رابطه‌شان با کاشانی هم بر هم خورد...

کامل این مصاحبه در فراز ایران: اینجا
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

مسالم و محارب

سیدمصطفی محقق‌داماد


متن ارسالی مهندس محمد عبدی سنه کوهی
. تقسیم‌بندی انسان‌ها به #مومن و #کافر را کنار بگذاریم. متنی از آیت الله سید مصطفی محقق‌داماد:


اگر گوش شنوا داشته باشیم و به دقت گوش بدهیم؛ هم اکنون صدای ناله یتیمانی را در منطقه می شنویم که پدرانشان را به اتهام تکفیر سر بریده‌اند، شیون و موری زنانی که با کشتن شوهرانشان بی‌سرپرست شده‌اند و از آن زشت‌تر،کریه‌تر و جانسوزتر فریاد استغاثه زنان و دختران جوان بیگناهی که توسط مدعیان ایمان و غلبه بر کفر به بردگی درآمده و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، دل هر انسانی را آتش می‌زند.

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر،

عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد


پیروان هر دین هم‌مسلکان خود را مومن و جز آنان را کافر و از این رهگذر جامعه بشری را با این معیار به خودی و غیرخودی  تقسیم می‌کنند. این تقسیم صرفا به حوزه دل و قلب بسنده نمی‌شود، بلکه به سرعت به روابط اجتماعی سرایت می‌کند تا آنجا که برای مومنین فقط مومنین حق حیات دارند و غیرمومنین هیچ حقی ندارند؛ نه حق حیات، نه حق مالکیت خصوصی و نه حق آزادی، حریت و طهارت! بی‌حقی که جای خود دارد؛ مومنین مکلف به کشتن برخی و اسیر برخی و جزیه گرفتن از برخی دیگر می‌شوند. مشکل این مسأله هنگامی سخت‌تر می‌شود که تعیین مومن و کافر هم به دست هر کس و ناکسی قرار می‌گیرد. باز هم بالاتر از آن وقتی که تعریف کفر و ایمان به دست قدرت سیاسی و در راستای اهداف آن قرار گیرد.


نهاد تکفیر در طول تاریخ خون بسیار ریخته و قربانیان زیادی گرفته است. چهارصد و اندی سال پیش از میلاد مسیح سقراط، دانای یونان توسطه هیات منصفه، تکفیر می‌شود. در قرون وسطا چه چهره‌های درخشان علمی به‌دست اربابان کلیسا تکفیر و به مجازات سوزاندن محکوم شدند. جالب آنکه بسیاری از قربانیان و جان‌باختگان مدعی بودند که ما مومن حقیقی هستیم و ایمان صحیح را ما تعرفه می‌کنیم ولی
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نقدی بر امام جمعه قم

دامنۀ قم


به قلم دامنه.
به نام خدا. نقد کوتاه دامنه بر امام جمعه قم. حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام‌جمعه قم در خطبۀ اول نماز جمعه 27 مرداد 1396 گفت: اگر بخواهیم مَعیت و همراهی خداوند را با خود داشته باشیم باید به تقوای همه‌جانبه دست پیدا کنیم.


وی در خطبۀ دوم خانم فدریکا موگرینی نماینده اتحادیۀ اروپا را «پیرزنی عشوه‌گر» معرفی کرد. (منبع)حجت الاسلام سیدمحمد سعیدی

دکتر محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی
نماینده اتحادیۀ اروپا. 14 مرداد 1396. تهراننکتۀ دامنه


به نام خدا. ضمن سلام و احترام به آقای سعیدی تولیت حرم و امام جمعه قم، خواستم بدانم این توصیف وی از یک دیپلمات خارجی که به دعوت ایران، به تهران آمده بود، با آن توصیۀ تأکیدی اش بر «تقوای همه جانبه» تطابق دارد!؟ همین.به نظر می رسد بهتر آن است خطیبان جمعه در خطبه های نماز، دقت وافر کنند و توصیه های خود را در همان لحظه نقض نکنند تا به کسی اهانت یا هجو نمایند، چون خطبه ها به جای دو رکعت از چهار رکعت نمازظهر است و در آن نمی شود به افراد، ولو خارجی این گونه تاخت. من کاری به موگرینی و هسته ای و برجام و فرجام ندارم، مهم این است ما فرهنگ دینی خود را خصوصاً در مکان های مذهبی و منبر نمازجمعه رعایت کنیم
۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۵۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

خیابان نفت تهران و مصدق

چهره ها


متن نقلی
: حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات با توجه به 28 مرداد و روز کودتای 28 مرداد، گفت: بزرگمردی آن روز به وسیله کودتایی که در کشور شکل گرفت بازداشت و محاکمه شد..امیدوارم روزی فرا رسد که بتوانیم روزی را برای بزرگداشت
مصدق گرامی بداریم. البته قول مساعد نیز داده شده بعد از تغییر نام بزرگراه نیایش [به آیت الله هاشمی رفسنجانی]، خیابان نفت نیز به نام دکتر مصدق نامگذاری شود.

حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات

سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات.

جمعه 27 مرداد. سالن ایوان شمس تهران


سید محمود دعایی افزود: جامعه ما جامعه حق‌شناسی است و به بزرگان خود احترام می‌گذارد. البته هر بزرگی ممکن است اشتباهاتی انجام داده باشد اما مهم کاری است که آن شخص برای کشور رقم زده است. وی خاطر نشان کرد: مردی که می‌خواست صنعت نفت ما را ملی و از آن خودمان کند که با مخالفت دشمنان روبرو شد اما ما امروز باید نام این بزرگمرد را که برای وطن مان تلاش کرده گرامی بداریم.» (منبع)

مرحوم دکتر محمد مصدق

۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

آنچه بر دامنه گذشت 37

زندگینامۀ من


به نام خدای آفرینندۀ آدمی.
صبح یکی از روزهای سال 1358، آقای محمد مؤتمن رئیس مدرسۀ راهنمایی دارابکلا مرا به مدرسۀ ولوجا در منطقۀ گوهرباران دشت ناز فرستاد تا به آقای امان دادی کرمانی پیغام ببرم اردوی سنگ معدن دارابکلا مهیاست.تکه تکه و با ماشین های گذری رفتم روستای ولوجا. من قبل از رفتن به ولوجا، چون عشقِ کتاب خواندن داشتم، کتاب «زندگی جنگ و دیگر هیچ» رُمان سیاسی اوریانا فالاچی در بارۀ مکزیک و ویتنام را _که کتابی جیبی و مهم بود_ در جیبم گذاشتم در مسیر مطالعه می کردم.امان دادی در کلاس بود. رفتم دم در کلاس به او خبر دادم عصر اردو حرکت می کند. پس از مدتی ماندن در آنجا، باهم به دارابکلا برگشتیم. امان دادی پیشتر به محصلان مدرسه گفته بود چه چیزهایی همراه داشته باشند. از جمله: تخم مرغ آب پز به دلیل سیرکردن و دیرهضم بودنش. ملزومات انفرادی، چادر، نایلون و ... .


زندگی جنگ دیگر هیچ


نیز گفته بود دو نفر رزمی کار بیاریم تا به بچه ها تمرین اردو و رزم بدهند. من به شهید محمدباقر مهاجر گفتم. یادم نیست که او آمده بود یا نه. اما سیدعلی اصغر شفیعی که در انجمن روستای محل رفیق، همفکر و صمیمی بودیم، همراه ما به اردو آمد و شب و غروب به بچه ها کونگ فو تمرین داد. او به همراه شهید مهاجر و فضل الله فضلی (داماد خاندان ما) در کمیتۀ انقلاب ساری انتهای بلوار ارتش به کونگ فو می رفتند و این ورزش رزمی را در دارابکلا به هم سن و سالان یاد می داد که من هم گاهی حضور می یافتم.بگذرم که آن شب در سنگ معدن خیلی خاطره ها هست که نقلش به طول می انجامد. فقط خواستم بگویم اگر برخی از معلمان هیچ دغدغه و غیرتی برای رشد و تفکرآفرینی بچه ها نداشتند، افرادی مانند امان دادی کرمانی آن زمان بودند که اینهمه نسبت به روند آموزش و پرورش و رشد فکری دانش آموزان اهتمام، تعصب و تعهّد داشتند.آقای امان دادی البته فردی سیاسی، انقلابی، پرمطالعه و باوقار بود. یک روز در کلاس پرسید کدام روزنامه درد مردم را خوب می نویسد؟ هر کس جوابی داد. او نپذیرفت. می گفت اینها روزنامه نیستند «روزی نامه» اند. بعد گویا خودش گفت: فقط روزنامه «فریادِ گودنشین» دردهای مردم و محرومیت ها را می نویسد.
من البته می دانستم این هفته نامه ای که نام برد مجله ای بود که توسط یکی از سازمان های التقاطی چپ گرا منتشر می شد. من اساساً هر نوع مجله سیاسی و اندیشه ای را می خواندم. چند شمارۀ آن را هم خوانده بودم. مباحث ابتدایی، جنجال افکن و خبرهای تیره و تار می نوشت. بگذرم.


آن ایام من علاقه ام شدیداً به سه چیز بود:


1- مطالعه بی امان کتاب ها. حتی کتاب دنیای جنایتکاران را نیز آن زمان خوانده بودم. کتابی پلیسی که هر کس می خواند، یا منحرف می شد و با مَنگ می شد و یا هنگ! می کرد.


2- رفاقت شبانه روزی با دوستان انقلابی و حضور ملموس و دائمی در مسائل سیاسی محل.


3- سوم بروز جرقۀ ناخودآگاه علاقه به آن دختر که هنوز نمی خواستم گرایش دلم را بر او برملا کنم. تفصیل داستان این عشق _که بر من جاری شده بود_ را در بخش بخش های این زندگینامه ام خواهم نوشت. مسأله ای که اغلب جوان ها آن را تجربه می کنند. یعنی از هر 10 نفر، 8 نفر این وادی را درمی نوردند. آن زمان جوان ها درمی نوردیدند، الان را دقیق نمی دانم. (در اینجا نیز منتشر شد)
۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

فرهنگ لغت دارابکلا

رمبش


به نام خدا. رِمبش در گویش دارابکلایی ها همان جُنبش است. ریشه اش از رَم و رَمیدن است. که در لهجۀ روستا، حرف راء مکسور می شود و با افزودن «بش» به آن (رِم+ بِش= رمبش) حاصل مصدری به خود می گیرد و معنی اش تکان شدید، حرکت ناگهانی و لرزۀ غیرمترقبه است. با چند مثال روشن می کنم:بز

بز که سردمدار رِمبش! استهمه داخل خونه در تاریکی و یا در سکوت محض نشسته اند، ناگهان از داخل حیاط،  صدایی ناگهانی و مشکوک به گوش می رسد، در این موقع دارابکلایی ها می گویند: چیشی بیهه رمبش دَکته؟چند چوپان داخل آغل مشغول وارسی گوسفندان اند، یهو می فهمند لرزه بر اندام گوسفندان افتاده است و گله رم کرده است، در اینجا به هم می گن: چیشی بیهه رمبش دَکته؟ نکنه ورگ (=گرگ) دکته گوسفند دله!؟بنابراین رِمبش شبیه همان لغت جنبشِ خودجوش مردم در جامعه است که علیه فساد و یا هر کژیی از سوی حکومت به حرکت درمی آید. رمبش لغتی زمُخت در گویش دارابکلایی هاست که گاه به کنایه هم از آن استفاده می شود. تا لغت بعد. (در اینجا هم منتشر شد)

۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

دحوالارض چیست؟

نویسندگان

از مهندس محمد عبدی

مهندس محمد عبدی سنه کوهی

«امروز جمعه 27 مرداد 1396، ۲۵ذی القعده، روز دَحوالارض است. امروزه ثابت شده است که در دوران زمین شناسی و بر اساس نظریات دانشمندان، زمانی تمامی  کره زمین را آب فرا گرفته بود ، هیچ خشکی وجود نداشت؛  تا اینکه بر اساس عقیده ما مسلمانان در روز دحوالارض (۲۵ ذی القعده) اولین خشکی به نام سرزمین مکه و جایگاه کعبه ظاهر شد و بعد تمامی کره خاکی نمایان شد، چنانکه مطابق نظریات دانشمندان از وگنر آلمانی (Alfred Wegener) بانظریه انشقاق قاره ها ،گرفته تا نظریات جدید، بر اساس نظریه تکتونیک صفحه ای (زمین ساخت صفحه ای Plate tectonics)، کوه زایی شده و دیگر نقاط زمین بوجود آمدند؛ به گونه ای که حرکت این صفحات باعث ایجاد زلزله و سونامی می گردند.


همین طور وجود معادن شن و ماسه و سنگهای رسوبی در ارتفاعات زیاد از لحاظ علمی دحوالارض (گستراندن زمین) را قابل پذیرش می نماید.


کعبه


بنابر این «دحوالارض» روزی است که بنابر روایات، زمانی که تمام روی زمین را آب فرا گرفته بود، در این روز، نخستین خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و مطابق بعضی از روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد، خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین «مکه» و به خصوص محل خانه «کعبه» بود، لذا مکه «اَم القرا» یعنی مادر همه آبادی‌ها نام گرفت.


ضمن گرامی داشت این روز بزرگ؛ برای روز و شب آن اعمال عبادی زیادی در روایات مختلف ذکر شده است. اما آنچه متفق القول است اینکه شب و روز دحوالارض که امشب و فردا می باشد دعاها به استجابت بسیار نزدیک و درهای رحمت خداوندی گشوده است و... پس دوستان التماس دعا. «اللَّهُمَّ فُکَّ کُلَّ أَسِیرٍ: خدایا همه اُسرا را آزاد بگردان.
۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

چهره ها

سلسله مباحث چهره ها


سید حسن خمینی. ناطق نوری. 1396.
 و قدرت الله علیخانی
کوهنوردی. این عکس از عصر ایرانعکس زیر:

احمدی نژاد. قالیباف. رئیسی

منصوبان جدید رهبری

در مجمع تشخیص مصلحت» 23مرداد96.محمود احمدی نژاد. محمدباقر قالیباف. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی. منصوبان رهبری در دورۀ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام. مرداد ماه 1396

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۲۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

رفع حصر مسألۀ اصلی ایران

چهره ها

متن نقلی
:
نظر حجت الاسلام هادی غفاری در بارۀ حصر: «هادی غفاری در حاشیه‌ی کنگره‌ی «مجمع زنان اصلاح‌طلب» در ارزیابی وضعیت محصورین و آینده‌ی این حصر به خبرنگار انصاف‌نیوز گفت: آنچه به نام محصورین امروز وجود دارد، حضرت جناب آقای کروبی، شیخ اصلاحات و همچنین قهرمان هشت سال دفاع مقدس ما، آقای میرحسین موسوی که من همینجا بگویم که اگر بخواهیم امروز اسم ۱۰ نفر از پاک‌ترین افراد روی زمین را بیاوریم یکی از آنها میرحسین موسوی خواهد بود.


با صراحت می‌گویم و از هیچ‌کس هم ترسی ندارم، اگر امروز ظهر ایشان امکان آمدن به این مکان را داشتند من نماز ظهر و عصرم را به میرحسین اقتدا می‌کردم. در پاکدامنی‌اش به اندازه‌ی نوک سوزنی نمی‌توانید شک کنید.


زهرا رهنورد


وی افزود: همسر ایشان یک زن روشنفکر و تحصیلکرده‌ی مبارز پیش از انقلاب است. ما همان اوایل آقای میرحسین موسوی را نمی‌شناختیم، اولین بار که در مجلس مطرح شد گفتند که میرحسین کیست و پاسخ شنیدند که همسر خانم رهنورد.


حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی   میرحسین موسوی، نخست وزیر عصر امام خمینیخانم رهنورد در آن جامعه و آن دوره بسیار مهمتر از میرحسین بود و در این حد مطرح بود. 
غفاری گفت: این حصر به اعتقاد من خواست مقامات عالی است و باقی دستگاه‌ها نه توانایی انجام چنین کاری را دارند و نه حتی مایلند که کاری انجام دهند.


در مورد کمیته‌ای که در مجلس برای پیگیری حصر تشکیل شده است، آقایان عضو این کمیته می‌خواهند با اشخاصی ملاقات‌هایی کنند.


ملاقات عیبی ندارد و با هر کسی می‌شود ملاقات کرد اما چیزی که مهم است این است که یک جریانی امروز در کشور به شدت از وضعیت سلامت این سه بزرگوار اظهار نگرانی می‌کند. اتفاقاً به نظر من اگر مقامات و کل سیستم مایل است که جو آرامش به کشور بازگردد و امیدی به مردم داده شود و این ملت خوشبینانه از حکومت دفاع کند باید به سرعت بحث شکستن این حصر مطرح شود.


وی تاکید کرد: محصور بودن این افراد برای نظام هزینه‌زاست. به اعتقاد من دوستان بزرگوار ما، از رهبری و غیر رهبری و هر آن‌کس که در این کار دخیل است، هرچه زودتر تصمیم بگیرند این سد را بشکنند به وفاق ملی کمک کرده‌اند.» (منبع)
۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

اعتصاب غذای کروبی

حصر و محصورین


ابراز نگرانی آیت الله سیدحسن خمینی نسبت به وضعیت کروبی
: به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در نخستین کنگره حزب مجمع ایثارگران گفت: نسبت به وضعیت یکی از تاثیرگذاران عرصه انقلاب برادر و سرور معظم خودمان جناب کروبی ابراز نگرانی می کنم و از خدا می خواهم سلامت و صحت ایشان را به ما مژده بدهند که البته امیدهایی هم برای این مسأله  وجود دارد و ان شاء الله تلاش ها در این زمینه به نتیجه برسد. (منبع)نظر علی مطهری در بارهٔ اعتصاب غذای کروبی، محاکمه و حصر: «اعتصاب غذای حجت الاسلام آقای کروبی باید هشداری برای کسانی باشد که بر ادامه حصر خانگی ایشان اصرار می ورزند. منطق آقای کروبی منطق درستی است، می گوید طبق قانون تکلیف من را مشخص کنید. اگر جرمی مرتکب شده‌ام دادگاه صالح علنی تشکیل دهید، حکم آن هر چه باشد می‌پذیرم.


منطق برخی مسئولان امنیتی و اطلاعاتی که می‌گویند باید توبه کنی تا آزاد شوی، نه مبنای عقلی دارد و نه مبنای شرعی. مبنای عقلی ندارد چون آقای کروبی مدعی است که من جرمی مرتکب نشده‌ام و به من ظلم شده است. علاوه بر این اگر وی جرم بزرگی مرتکب شده و حقوق ملت را ضایع کرده است چرا باید با توبه بخشیده شود؟!


مبنای شرعی هم ندارد چون اسلام نمی گوید هر جرمی با توبه بخشیده می‌شود. پس طرف مقابل فقط خضوع و خشوع و تعظیم و زانو زدن می خواهد، به خیال اینکه اگر وی بدون توبه و زانو زدن آزاد شود اقتدار نظام آسیب می‌بیند، در حالی که بر عکس است، در این صورت اقتدار نظام افزایش می‌یابد. طبعا آقای کروبی هم حاضر به کرنش و تعظیم نیست.


پس بهتر است مسئولان مقدمات دادگاه علنی صالح را فراهم کنند و البته لازم است به طور همزمان دادگاه متهمان طرف مقابل نیز که زمینه فتنه ۸۸ را فراهم کردند تشکیل شود. بهتر است مسئولان مربوطه مصالح کشور و انقلاب اسلامی را در نظر بگیرند. ممکن است فردا دیر باشد.» (منبع)

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

پدیدۀ برساووشی

گوناگونx


متن نقلی
:
شهاب باران در مزینان. «مردم مزینان در شامگاه 21 و 22 مرداد [1396] در آسمان کویر شاهد پدیده زیبای برساووشی و شهاب باران بودند. به گزارش شاهدان کویرمزینان؛ به همت مسئولین اقامتگاه و بومگردی نرگس مزینان برنامه رصد ستارگان و شهاب باران در آسمان کویر زیبای مزینان با حضور علاقه مندان به علم نجوم، گردشگران و همشهریان مزینانی و اساتید و مقامات اداری از جمله ؛ دکتر سلیمانی و علی آبادی برگزار شد.» (منبع:شاهدان کویر مزینان)


پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران» در در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان زاده معلم انقلاب دکتر علی شریعتی


پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران»

در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان

زادگاه معلم انقلاب دکتر علی شریعتی (منبع)


پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران» در در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان زاده معلم انقلاب دکتر علی شریعتی

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

آرامش دوستدار کیست؟

چهره ها


...در سال‌های دهه 60 نویسنده‌ای به نام بابک بامدادان در نشریه‌ «الفبا» که در پاریس توسط غلامحسین ساعدی منتشر می‌شد سلسله مقالاتی را تحت عنوان «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» منتشر کرد که کوشید به این نتیجه برسد که بنیاد فرهنگ ایران، دینی است و از آن‌جا که در فرهنگ دینی پرسش ناممکن است، پس اندیشه ممتنع است...


آرامش دوستدار (نام مستعار بابک بامدادان دهۀ 60) و سیدجواد طباطبایی. (منبع عکس)...در نظریه آرامش دوستدار، بر این اساس کـه در “کـانون دینـی” سرشـت اندیشـیدن را اعتقاد صلب و مقدر و چونی ناپذیر می‌سازد، تفکر پدیده ای ممتنع فرض می‌شود.. او در کتاب خود
 «درخشش‌های تیره» نوشته‌ است: «فرهنگ دین‌زادۀ ما چون مرده به دنیا آمده، مرده خواهد ماند...»

بیانیۀ سیاسی دوستدار علیه «دین‌خویی»
و نقد جواد طباطبایی و متن
 
معصومه آقاجانپور

این بحث چالشی مهم روز در فراز ایران: اینجا
۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

مراسم بخشش گناه در هند

دامنۀ جهان
 


متن نقلی: یک شیوۀ سنتی! برای طلب مغفرت: هندو ها در یک مراسم سنتی در جنوب بنگلادش و غرب بنگال خود را با قلاب آویزان می‌کنند. (منبع) بر اساس تاریخ نپالی، مردم هند در مراسمی سنتی، همه ساله در ماه اگوست در بنگلادش جنوبی جشن می‌گیرند و در این جشن با گذراندن قلاب از پوست خود و چرخیدن به دور درخت مقدس چارک،بابت گناهانی که در طی سال انجام داده اند، طلب بخشش و مغفرت می کنند. آن ها تصور می‌کنند با این کار تمام گناهانشان پاک شده و سال جدید را بدون هیچ گناهی و پاک آغاز خواهند کرد.(111)
 
 
 
 

  

 

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

رباعی در مدح امام علی

و
یا علی


به نام خدا
یا علی ذات و صفاتت قُل هُو اللهُ احد. این رباعی سید محمد حسینی معروف به خواجه بنده نواز گیسودراز عارف بزرگ دوستدار اهل بیت (ع) در بارۀ امام علی (ع) است. این عارف شاعر در 16 ذی القعده سال 825 هجری درگذشت و در شهر گلبرگه در 220 کیلومتری غرب حیدرآباد هندوستان به خاک سپرده شد. هر سال هزاران نفر از مسلمانان شهرهای مختلف هند و بویژه جنوب هند برای زیارت به شهر گلبرگه می روند.


سید محمد حسینی که از جانب مرشد خود نصیرالدین چراغ دهلوی به گیسودراز و بنده نواز ملقّب شد، از علما و عرفای برجسته عصر خود از سلسلۀ چشتیه بود و بیش از یکصد کتاب در زمینه های علوم اسلامی به خصوص در زمینه تفسیر قرآن و شرح کتب مرجع عرفان اسلامی تألیف کرده است. رباعی او در مدح امام علی (ع) این است:

یا علی ذات و صفاتت قُل هُو اللهُ احد
نام تو نقش نگین مُهر الله الصمد
بر زبانت لم یلِد ناصر ولم یولَد قریب
شیر یزدان لم یکُن قَرشت له کفوا احد


علی. تهیه شدۀ بنیاد غدیرقم،
که 
درآرامگاه خواجۀ بنده نواز نصب شد. (منبع)
۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

دو راهکار

اشعۀ ایکس و پنکه


روزی از سوی یک مشتری٬ شکایتی به یک شرکت بزرگ ژاپنی که تولید وسایل آرایشی را برعهده داشت رسید. او اظهار داشت که هنگام خرید یک بسته صابون متوجه شده بود که آن قوطی خالی است.


بلافاصله با تاکید و پیگیریهای مدیریت ارشد کارخانه این مشکل بررسی و دستور صادر شد که خط بسته بندی اصلاح گردد و قسمت فنی و مهندسی نیز تدابیر لازمه را جهت پیشگیری از تکرار چنین مسئله ای اتخاذ نماید. مهندسین نیز دست به کار شده و راه حل پیشنهادی خود را چنین ارائه دادند: مونیتورینگ خط بسته بندی با اشعه ایکس.


بزودی سیستم مذکور خریداری شده و با تلاش شبانه روزی گروه مهندسین،‌ دستگاه تولید اشعه ایکس و مانیتورهایی با رزولیشن بالا نصب شده و خط مذبور تجهیز گردید. سپس دو نفر اپراتور نیز جهت کنترل دائمی پشت آن دستگاهها به کار گمارده شدند تا از عبور احتمالی قوطیهای خالی جلوگیری نمایند.


درست همزمان با این ماجرا، مشکلی مشابه نیز در یکی از کارگاه های کوچک تولیدی پیش آمده بود اما آنجا یک کارمند معمولی و غیر متخصص آنرا به شیوه ای بسیار ساده تر و کم خرجتر حل کرد: تعبیه یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته بندی تا قوطی خالی را باد ببرد! (منبع)
۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

اعتراض، حق مردم است

مبارزات تبعیض نژادی

 
به شرح دامنه. به نام خدا. این زن ۲۲ ساله، روز دوشنبه 23 مرداد 1396 در شهر دورهام ایالت کارولینای شمالی آمریکا با نردبان خود را به «مجسّمۀ سرباز» مربوط به دوران جنگ داخلی آمریکا _که نمادِ «برتری نژادی سفیدپوستان» است_ رساند، طناب بر گردنش انداخت و با حضور مردمی و شعارهای آنان: «نه ترامپ، نه نژادپرستی، نه فاشیست»، مجسمه را سرنگون ساخت و بازداشت شد.
 

 

مجسّمۀ سرباز ساخت 1924 نصب شده در جلوی یک ساختمان دولتی (منبع)

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

روح القوانین چه می گوید؟

دامنۀ کتاب

به نام خداروح القوانین نوشتۀ بارون دو مونتسکیو (1755_ 1689) از کتاب های مشهوری ست که از آن در تنظیم ساختار حکومت ها و اداره کشورها و دولت‌ها استفاده شده است. او انقلاب، شورش و خونریزی را ناکارآمد می دانست و به جای آن بر قانون تأکید داشت. روح و عصارۀ کتاب روح القوانین، میانه‌روی در سیاست است نیز تفکیک قوا. روحانیان مسیحی فرانسه «روح‌القوانین» را بی‌ارزش می دانستند. اما مونتسکیو در کتابش اظهار کرد، بشریت بسی بیشتر توانایی میانه‌روی دارد تا افراط گرایی.

۲۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

بزرگراه آیة الله رفسنجانی

چهره هاx


به قلم دامنه
. به نام خدا. بلاخره شورای شهر تهران _که جناح راست در آن اکثریت مطلق و استیلا داشت_ مجبور شد نام بزرگراه نیایش را به بزرگراه مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی تغییر نام دهد. شهری که اغلب خیابان ها، بزرگراه ها، بلوارها، میدان ها و حتی کوچه های آن به نام شهیدان جنگ و سرداران و فرماندهان است، چگونه می توانست نام فرمانده جنگ را نداشته باشد. مگر می شد! مگر می شه!؟
آری؛ بزرگراه نیایش، 
بزرگراه مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی شد، چون هاشمی خود یک «بزرگ راه» بود. بی جهت نبود که امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به صورت رمزآلود گفته بود: هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است.
۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

خاطرۀ یک انگلیسی ازمشهد

مشهد ازنگاه یک انگلیسی


به نام خدا
. امروز 25 مرداد 1396، 23 ذی القعده 1438 روز زیارتی امام علی بن موسی الرّضا (ع) است. در این روز مخصوص، این خاطرۀ یک انگلیسی به نام آلکس بارنز را که در دورۀ قاجاریه به مشهد رفته بود و مشاهداتش را نگاشته بود می آورم:


متن نقلی: ستوان آلکس بارنز، عضو انجمن سلطنتی بریتانیا و مامور عالی‌رتبه کمپانی هند شرقی در حدود سال‌های ۱۸۳۱ تا ۱۸۳۳ - ۱۲۱۰ تا ۱۲۱۲ شمسی - برای دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه ایرانی از هند به ایران آمد. او افسری باسواد و اهل مطالعه بود که به فارسی می‌توانست صحبت کند و تاریخ ایران را خوانده بود. بارنز مسافرتش را از ۱۶ اوت ۱۸۳۱ از صحرای ترکمانان آغاز کرد و به سمت غرب یعنی خراسان حرکت کرد.


آلکس بارنز در خاطراش نوشته: مردم ترکستان می‌گویند امام رضا به واسطه اخلاق مردم مشهد به آنجا هجرت نمود زیرا این وضع حضور آن حضرت را در آن شهر ایجاب می‌کرد. ازبک‌ها تک‌بیتی دارند که می‌گوید اگر مشهد آن گنبد نیلگون را نداشت، اصولا جای خوبی نبود. از سوی دیگر، ایرانی‌ها مشهد را با زبان توصیف می‌کنند: مشهد نورانی‌ترین نقطه روی زمین است زیرا محل اشراق انوار الهی است. در بین این دو گروه چه کسی حکمیت خواهد کرد؟ در بخارا یک شیعه خود را سنی وانمود می‌کند و در مشهد بر عکس یک سنی آرزومند است که شیعه به حساب آید...


حرم امام رضا (ع) مشهد مقدس
دست خالی برنمی گردم، این دیگه یه اعتقاده
آخه من اِذن دُخولم فقط از باب الجواده


بارنز در خاطراتش ادامه داده که : 
در اروپا همه چیز متکی به تاریخ و تجربه است ولی در ایران چنین روش‌هایی هنوز خریدار ندارد... در اروپا عد‌ه‌‌ای هستند که انجیل را مطالعه می‌کنند و همچنین کسانی هستند که علاقه‌مند به علم می‌باشند... در روسیه در بین طبقات بالاتر که من با آن‌ها در تماس بودم نفوذ کلیسا بسیار کم بود. باید اعتراف کنم... آگاهی انسان بر جهل خود، گام اول در طریق اصلاح است.» (منبع)
۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نابودی شهرهای شیعه نشین

جهان اسلام


به نام خدا. شیعه کُشی در عربستان سعودی. نیروهای ویژه سعودی در حمله به شهر شیعه نشین عوامیه در شرق عربستان، معترضان شیعه را به شهادت رساندند و محله قدیمی شیعیان عوامیه را با خاک یکسان کردند. عربستان سعودی در سکوت جامعه جهانی درحال نابودی شهرهای شیعه نشین خود است. عوامیه شهر شیعه‌نشین در استان قطیف در شرق عربستان است که اکنون به یک منطقه کاملاً جنگی تبدیل شده و نظامیان سعودی به راحتی به خانه‌های مردم آن حمله کرده و با سلاح‌های جنگی و مرگبار آنها را هدف می‌گیرند. (منبع)


تصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود       تصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود


وتصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود. بیستم مرداد 1396 (منبع عکس)

۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

عشایر کُرمانج خراسان

سلسله مباحث ایران شناسی


به نام خدا
. عشایر کُرمانج (کُرد) خراسان شمالی همه ساله در اواسط تیر ماه تا اواخر مهر ماه از مراوه تپه استان گلستان به منطقه قره میدان شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی کوچ می کنند. مهمترین شغل عشایر دامداری است که به دلیل کاهش میزان بارندگی، کمبود مراتع و منابع طبیعی و گرم شدن هوا به مخاطره افتاده است. صمیمیت و دوستی در بین اعضاء خانواده عشایر بزرگترین نعمت برای آنان به شمار می رود. (منبع)


عشایر کرمانج خراسان شمالی      عشایر کرمانج خراسان شمالی


عشایر کُرمانج خراسان شمالی (منبع عکس)


عشایر کرمانج خراسان شمالی

۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

برکت چیست؟

برکت در زندگی


از حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
. برکت خیری است که متناسب با کارکرد هر پدیده ای تحقق پیدا می کند مثلا برکت در نسل هم به فراوانی فرزندان و هم افراد لایق، گاهی برکت در دین داری و تقرب به خداوند و گاهی برکت در مادیت و مادی است.


در قرآن کلمه تبارک 9بار و بارکنا7بار و مبارک12 بار وبرکات 3بار و بورک 1بار آمده است ک در مجموع32 بار می باشد.تفسیر المیزان ج7-ص280


برکت در تاریخ:
1- خداوند در قرآن حضرت نوح، ابراهیم، وموسی و عیسی و یعقوب را بهره مند از برکات الهی دانسته است و رسول خدا(ص) را کوثر یعنی خیر کثیر دانسته است خیر کثیر همان فاطمه زهرا(س) است


از تو حرکت، از خدا برکت

از تو حرکت، از خدا برکت


2- امام صادق(ص) فرمودند: از برکت وجود ما درختان بارور می شوند و میوه ها می دهند و از برکت ما آسمان می بارد و گیاه از زمین می روید. اصول کافی ص286


چه چیزهایی موجب برکت در زندگی و کار می شود؟
1- قرآن: توجه به قرآن عمل به قرآن، قرائت قرآن موجب برکت می شود.
امام صادق(ع) فرمودند: خانه ای که در آن قرآن خوانده شود برکتش بسیار گردد و فرشتگان در آن خانه وار شوند و شیاطین از آنها دور می شوند و خانه ای که قرآن خوانده نشود  برکتش کم می شود.اصول کافی ج4 ص414.

بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

نعمت بی شمار خدا

قرآن در صحنه


به نام خدا. امروز 25 مرداد 1396، 23 ذی القعده 1438 روز زیارتی امام علی بن موسی الرّضا (ع) است. بهتر دیدم این روز مخصوص را با این پست بسیارخواندنی در بارۀ مسألۀ نعمت خدا، گرامی بدارم تا به همراه خوانندگان شریفِ این پست، از دور زایر آن امام رئوف (ع) مشرّف شویم که قبر منور و حرم ملکوتی اش نعمت عظیم برای ایران و ایرانیان و همۀ دلدادگان جهان است:


وَآتَاکُمْ مِنْ کُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَظَلُومٌ کَفَّارٌ.


و از هر چیزی که [به سبب نیازتان به آن] از او خواستید، به شما عطا کرد. و اگر نعمت های خدا را شماره کنید، هرگز نمی توانید آنها را به شماره آورید. مسلماً انسان بسیار ستمکار و ناسپاس است. (سوره ۱۴: إبراهیم - جزء ۱۳ - آیۀ 34ترجمه شیخ حسین انصاریان)


دامنه: این که انسان شاخ ندارد، نعمتی بزرگ است و این که گاو شاخ دارد نعمتی کثیر

دامنه: این که انسان شاخ ندارد، نعمتی بزرگ است

و این که گاو شاخ دارد نعمتی کثیر


تفسیر علامه طباطبایی


«سؤال به معناى طلب است، و طلب هر چند عالم است ولى طلبى که در کلمه سؤال اراده شده است طلب کسى است که با شعور باشد و آدمى وقتى مُتنبّه و متوجۀ سؤال مى شود که حاجت، او را ناگزیر سازد، لاجرَم از خدا مى خواهد تا حوائجش را بر آورد.


وسیله معمولى سؤال، همین سؤال زبانى و لفظى است، البته به وسیله اشاره و یا نامه هم صورت مى گیرد که در این فرض هم سؤال حقیقى است، نه مَجازى.


و چون بر آورندۀ حاجت هر محتاجى خداى سبحان است و هیچ موجودى در ذات و وجود و بقائش قائم به خود نیست و هر چه دارد از جود و کرم او دارد حال چه به این معنا اقرار داشته باشد یا نداشته باشد. و خداى تعالى به آنها و به حاجات ظاهرى و باطنیشان از خود آنان داناتر است. جز خدا هر کسى گداى در خانه او است، سائلى است که حوائج خود را درخواست مى کند، حال چه خداوند تمام آنچه را که مى خواهد بدهد و یا ندهد و بعضى را دریغ دارد.

بقیه ادامه

ادامه مطلب...
۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

مجازات عیادت کروبی

روحانیت ایران
امام جمعه کرج خواهان مجازات!! عیادت کنندگان کروبی شد. «حجت الاسلام سیدمحمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج با انتقاد از عیادت برخی مسوولان از مهدی کروبی در بیمارستان گفت: دستگاه قضا باید با این اقدام برخورد کند؛ زیرا فتنه خط قرمز ماست.» (منبع)


عکس کروبی در روزنامه جمهوری اسلامیدو نکتۀ دامنه


به نام خدا. ما پای منبرهای بسیاری از منبری ها بارها و بارها شنیده ایم که: 1- امام علی (ع) با دشمن خود ابن ملجم مرادی چه مروّت ستودنی داشتند و حتی توصیه فرمودند به او شیر بخورانند تا گرسنه نماند و ظلمی به او _که یک تروریست جاهل خشک مقدس بود_ نشود.2- امام صادق (ع) در تشییع جنازۀ دانشمند مُلحد حاضر شدند و به مقام علمی اش احترام گذاشتند. حالا این امام جمعه کرج حرفی می زند که من هیچ نمی فهمم که او از چه بخشی از اسلام و فرهنگ دینی ما سخن می راند. بگذرم که از این نمونه ها حرف های سُست که دل نسل جدید را نسبت به نظام و حتی دین اسلام خالی می کند فراوان است فراوان.

۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

روستای ششک و اوسا

روستاهای اطراف دارابکلا

 
شهدای اوسا

شهیدان اوسا: موسی لاری. موسی آهنگر.
علی جنگلبان. نادعلی کلایی

 
 

روستای اوسا. امام زاده علی اکبر. عکس از احسان مؤمنی دارابی اوسایی

 

روستای اوسا. امام زاده علی اکبر.

عکس از احسان مؤمنی دارابی اوسایی

 

 
 

 

روستای ششک در دامنۀ جنوبی رشته کوه

واریان قرار گرفته است و از شمالی ترین روستای

بخش چهاردانگه می باشد. با بخش هزارجریب

شهرستان نکا و بخش کوهدشت شهرستان میاندورود

مرز مشترک دارد. (وبلاگ: ششک)

 

روستای ششک

۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

طلبه در ورزشگاه فوتبال


روحانیت ایران

به قلم دامنه. به نام خدا. تماشای فوتبال در ورزشگاه. این طلبۀ حوزۀ علمیه یک سخن مهمی  از علت حضورش در ورزشگاه برای تماشای مسابقۀ فوتبال گفته است. حجت الاسلام بهزاد عباسپور، روحانی هوادار تراکتورسازی که مسافت زیادی را طی کرده تا خود را به ورزشگاه آزادی تهران برساند، گفته است:

ورزشگاه آزادی. مرداد 1396
بازی فوتبال تراکتورسازی و پرسپولیس


«
قطعاً اصلی‌ترین هدف من تشویق تراکتورسازی بود که باعث شد از تبریز به تهران بیایم و در ورزشگاه آزادی حاضر شوم. من از کودکی به تراکتورسازی علاقه داشتم و بارها برای حمایت از تیم محبوبم به ورزشگاه رفته بودم. البته هدف دیگر من آشتی بین روحانیت و مردم بود که به نظرم فاصله‌ای میان آنها در سال‌های اخیر افتاده و نباید بگذاریم این شکاف بیشتر شود...


حرف من این است که تا چه زمانی باید روحانیون در مسجد و هیأت‌ها بنشینند و منتظر ملاقات با مردم باشند؟ این دفعه سعی کردم به‌عنوان یک روحانی من پا پیش بگذارم.» (منبع)
۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

خاکریز اول ایران کجاست؟

پرسش دامنه از سردارسلامی


به نام خدا
. «سردار پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه گفت: رهبری و مسئولان در یک همدلی بی‌نظیر تصمیم گرفته‌اند در خاکریز اول با دشمنان مقابله کنند و آنها را به پذیرش انفعال و این حقیقت برسانند که قدرت جمهوری اسلامی ایران مهارناپذیر است.» (منبع)


سردار پاسدار حسین سلامی


نکتهٔ دامنه


خوانندگان شریف می دانند بحث «خاکریز اول» که امروز از نظر مقامات ایران در سوریه و دفاع از حکومت بشّار اسد و مقابله با داعش است، پدیده ای ست که روی آن بحث و نظر وجود دارد؛ منتهی به علت خطوط قرمز امنیت ملی، به کم و کیفِ آن در فضای عمومی پرداخته نمی شود.ضمن سلام به سردار سلامی پرسش دامنه از ایشان این است که همین «خاکریز اول» چرا در آن زمان بحرانی که طالبان و القاعده به تاخت و تاز و کُشت و کُشتار در کشور مظلوم افغانستان می پرداختند و حکومتی مستبد، افراطی، جمودگرانه و ظاهرگرایانه ایجاد کردند _و همۀ  خشونت های دهشتناک این روزهای جهان اسلام و خاورمیانه از همان سال های وحشتناک «اسلام طالبانی» ریشه دارد_ زده نشد؟ آیا فکر نمی کنید در آن قضیه، قصور و کوتاهی و غفلت بزرگی شد؟

۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۰۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

شوق مشهد دارم برای نوه ام

مشهدالرّضا

کاش من هم امشب مشهد بودم. وقتی بامداد دیروز 22 مرداد 1396 نوه ام به دنیا آمد خیلی دلم به صحن و سرای بارگاه و مَضجع مقدّس امام رضا علیه السّلام افتاد و هر لحظه ارادۀ شیدانه ای بر سرم می زد که برخیزم و آناً راهی مشهد شوم، به حرم امام و رهبر رئوفم مشرّف شوم و شکرگزاری کنم و زیارت و عرض ادب و ارادت بجای آورم. اما این امکان پدید نیامد و اساساً ذکر و خیالم با آن شوق کلنجار می رفت و در نهایت این اراده بر قلبم ماند که ان شاء الله در بهترین فرصت به آن کوی اَمن و پناه دلدادگان بشتابم.در همین حال و احوال غوطه می خوردم تا این که امروز تلگرامم را بازکردم و دیدم دوست فاضلم جناب حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد مهاجری دارابی که هم اینک در مشهد حضور دارند، عکس و متنی از مراسم زیارت امین الله در ایوان مسجد گوهرشاد برایم ارسال نمودند. اتفاقاً برای نوه ام علی طالبی دارابی نیز دعا و زیارت بجا آوردند و تبریکات و آرزوهای زیبایی در حُرمِ حَرم برایش در جملاتی کوتاه و صمیمانه قلمی کردند و برای من فرستادند.


مشهد. گوهرشاد. شب 22 مرداد 1396. زیارت امین الله. ارسالی حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد مهاجری

مشهد. گوهرشاد. شب 22 مرداد 1396. زیارت امین اللهمن این رویداد زیبا و معنوی را برای خودم حکمت می دانم و برکتی مضاعف. زیرا همۀ وجوم برای امام رضا (ع) می تپد. این عکس و آن متن تلگرامی ایشان را به دلم سپردم. زیرا به عشق رضوی زنده ام و تا کنون بیش از 40 بار به مشهد رفتم قبر و حرمش را شوقانه زیارن کردم.ان شاء الله فرهنگ و عشق رضوی بر درون نوه ام موج بزند و در ظلّ عنایت و امامت آن امام هُمام (ع) زندگی و زیست کند تا حیات طیّبه یابد. از ایشان بابت این حُسن و زیبایی سپاسگذارم. نیز از همۀ بزرگواران شریفی که به من تبریک گفتند، خاصّه جناب شیخ وحدت بزرگِ خاندانِ ما بسیارممنونم. السّلام علیک یا علی بن موسی الرّضا.
۲۳ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

فرماندهان سپاه

از تأسیس تا کنون
 

1- جواد منصوری. 2- عباس دوزدوزانی. 3- عباس آقازمانی (ابوشریف). 4- مرتضی رضایی. 5- محسن رضایی. 6- سید یحیی (رحیم) صفوی. 7- محمدعلی (عزیز) جعفری. (منبع)
 
 
۲۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

وضعیت چپ و راست ایران

دو جناح انقلاب اسلامیx


تحلیل سیدمصطفی تاج زاده
: «یک جناح در ربع قرن گذشته و از سال ۷۶ تا امروز سعی کرده با ایجاد محدودیت‌هایی مانع فعالیت جناح رقیب شود و جناح دیگر نیز از خرداد ۷۶ برای شکستن تک صدایی تلاش می‌کند. تاج‌زاده با اشاره به ویژگی‌های جناح اصولگرا گفت:


برخی از فعالان این جناح از مَصونیت آهنین برخوردار هستند و مسئولیت‌های انتصابی اکثرا در اختیار این جناح است اما در پنج انتخابات اخیر جناح مقابل آن‌ها پیروز قاطع بوده است.


معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: اتفاق مهمی که افتاده این است که برای اولین بار شاهد اعتراف اصولگرا‌ها هستیم که امکانات در مجموع به ضرر این‌ها بوده است. بهترین تحلیل را وحید جلیلی کرد که گفت پیروزی دوپینگی، ما را مفنگی کرده است. کمابیش این اعترافات را قالیباف نیز داشته است که گفته باید آتش به اختیار عمل کنیم چون به خاطر ارتباط با نهادهای خاص ارتباط ما با مردم قطع شده است.

تاج‌زاده به دوران بازداشت خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اشاره کرد و گفت: یکی از بازجو‌ها در اوین گفت ۹۱ درصد مردم طرفدار گشت‌های ارشاد هستند، من به ایشان گفتم خوب این آمار را به نامزدهای انتخاباتی بگویید تا شعار افزایش گشت‌های ارشاد را بدهند.تاج‌زاده به صحبت‌های مسىولان قضایی اشاره کرد و گفت: می‌گویند این تهمت است که قوه قضاییه می‌خواهند فضای مجازی را ببندد. آن‌ها از فضای مجازی دفاع می‌کنند چون روش‌های گذشته جواب نداده است و بعد از توقیف فله‌ای به این نتیجه رسیدند اما امروز یک مقام ممنوع التصویر [سید محمد خاتمی] با چند کلمه سرنوشت انتخابات را عوض می‌کند. (منبع)جواب دامنه

 به نام خدا. به آنچه سید مصطفی تاج زاده در بارۀ دو جناح چپ و راست کشور گفت کاری ندارم. خواندم و عبور کردم. حرف و نقد _بهتر است بخوانید ایرادِ من_ به جملۀ آخر وی است که با احساس خاص و دمیدن انرژی مثبت میانِ حامیان جناح چپ، اَدا شده است. از نظر من، این عیب عمدۀ کشور و جامعۀ مدنی ست که بشدت فردگرا و احساسی شده است و واژۀ «تَکرار» سیدمحمد خاتمی را رمز رأی و واژۀ حماسی تلقی کرده است و با حسّ تکلیف و ضرورت به دکتر حسن روحانی (عضو جناح راست =جامعۀ روحانیت)، بازهم اعتماد کرده است و وی را به قدرت رسانده است. من روی فرد منتَخب بحث نمی کنم. روی رویۀ رأی دادن حرف دارم. جامعۀ سالم و پیشرفته جامعه ای ست که مشارکت سیاسی اش بر مبنای تحلیل، آگاهی و شبکۀ فکری باشد نه پیرو و فرهنگ تبَعی و تابعیتی. اگر چنین است که یک لفظ رمزی «تَکرار»، هجوم به صندوق ها را می آفریند، باید گفت هنوز جامعۀ مدنی ایران نارَس، کال، معیوب و ضربه پذیر است و تا رشد فکری و قوام فکری فاصلۀ عمیق دارد. می پذیرم که برخی به انسداد گرایش دارند و عرصه ها تنگ و تنگ تر می نمایند اما اساساً باید از وابستگی اَحاد مردم و حتی نخبگبان، به افراد و شخصیت محوری و فردگرایی کاست و به اندیشه سازی، تفکر و خودجوشی همّت گماشت. عیبی که سالها جناح چپ به جناح راست وارد می کرد که شما «شخص» گرا، مقلّدپرور و «بله قربان گو» ایید، حالا خود، اسیرِ آن شده است و محوریت را به «فرد» می دهد و به «لُغت»، نه به تفکر و جَهد و جهت.

۲۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۱ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
دامنه |

داعشی ها و نماز

نماز داعشی ها


داعش (=دولت اسلامی عراق و شام) را بشناسیم
. متن نقلی«بر اساس یافته های یک گزارش «دفتر ضد تروریسم سازمان ملل»، بسیاری از ستیزه جویان داعش، سواد و شناخت درستی درباره اسلام ندارند... هفته گذشته دفترمبارزه با تروریسم سازمان ملل گزارشی مفصلی درباره گروهی از ستیزه جویان خارجی جذب شده به داعش و شرایط آنها منتشر کرد.این گزارش حاصل مصاحبه دو تن از کارشناسان این دفتر با ستیزه جویان خارجی جذب شده به داعش در سوریه است. کارشناسان با 42 مرد و 1 زن ستیزه جوی داعشی که از 12 کشور مختلف خارج از سوریه جذب این گروه شده اند، در زندان مصاحبه کرده اند. این گزارش نتیجه مصاحبه مستقیم پروفسور حامد السعید از دانشگاه منچستر و ریچارد بارت کارشناس بریتانیایی  تروریسم با 43 نفر است.داعشی ها (عکس از فرارو)بر اساس این گزارش: این افراد ادعا می کنند از مسلمانان دفاع می کنند، اما هیچ اطلاعی از بسیاری از مباحث پایه ای و احکام اسلامی از جمله جهاد ندارند؛ حتی یک دعای ساده و نماز خواندن هم بلد نیستند. هیچ کدام از این افراد – در دوران کودکی-  آموزش درستی ندیده و صاحب یک حرفه شناخته شده نبودند. دین این افراد نه بر اساس معنویت بلکه حول محور شکاف بین آنچه که عدالت و بی عدالتی می دانند، شکل گرفته است.بسیاری از این افراد بیکار، بی سواد، بزرگ شده در شرایط فقر و محرومیت، بدون شناخت درست از اسلام، مرد، بسیار جوان و حتی نوجوان، کودکان کار، معتقد به بی معنا بودن زندگی و در نهایت دارای کاستی های عمده ایدئولوژیک هستند.» (منبع)

۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |

محبت به اهل بیت

نویسندگان


از حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی. غرایز انسانی در وجود انسان انتظاراتی دارند برخی از آنها ضامن حفظ و بقای حیات فردی می شود مثل محبت به فرزند، محبت به هم نوع و... محبت می تواند زمینه رشد و تعالی فردی از جامعه گردد.


در قرآن اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و انتم تتلون الکتاب افلا تعقلون  بقره/44
لن تنالو البر حتی تنفقوا مما تحبون...  آل عمران/92
امام صادق(ع): دوستی و محبت اولیای خدا و ولایت آنها واجب است و بیزاری از دشمنان آنان نیز لازم است. بحار ج27ص52
امام صادق(ع): هرکه به پدر و مادر خود نگاه تند و خشم آلود کند اگر چه به وی ستم کرده باشند خداوند نمازش را قبول نمی کند.برترین محبت، محبت اهل بیت(ع) است
رسول خدا در برابر زحماتی که کشیده است از مردم مزد و اجری نخواست جز محبت به اهل بیت او. قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی    شوری/23
نشانه های محبت به اهل بیت:
1- دوستی اهل بیت همراه عمل
2- عشق به دوستان اهل بیت
3- آمادگی برای محرومیتحُجج اسلام علی اکبر دارابکلایی و شیخ جواد آفاقی دارابی عاشورای روستای دارابکلاعلی(ع)فرمودند: هرکس بخواهد بداند که آیا عاشق حقیقی اهل بیت(ع) است یانه، به قلب خویش رجوع کند اگر در دلش محبت دوستان ماست پس چنین است و دشمن ما نیست و دوست ماست و اگر عکس آن باشد او دوست حقیقی ما نیست  بحارج27/ص53
بقیه ادامه
ادامه مطلب...
۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
دامنه |