سیاست

 

6642

به قلم دکتر فتح الله دهقان: فرزند زمانه باش. علی(ع). ویژگی های مختلف  زمانی و مکانی گیتی، شرایط متفاتی را ترسیم نموده است. به گواه تاریخ آنهایی به موفقیت رسیده اند که این شرایط را درک نموده و تفکر، اعمال و سیاست های آنها متناسب با شرایط زمانه بوده است (به عبارتی فرزند زمان خود بوده اند)

 

 

اجداد و نیاکان ما که در دنیای قدیم می زیسته اند با طبیعتی سروکار داشته اند که سادگی، پاکی و... از مشخصات آن بوده است. و افکار، گفتار، اعمال انسان ها متاثر از این طبیعت بوده است. در دنیای کنونی که زندگی بشر ماشینی و پیچیده  شده، در دنیای ماشینی جدید علم، تخصص گرایی نقش غیر قابل چشم پوشی در زندگی انسان ها دارند. در دنیای متنوع کنونی انسان ها نیاز به آموزش علوم مختلف برای اداره امور جوامع خود را دارند. پیچیده تر شدن جهان باعث پیچیده تر شدن علم سیاست نیز شده است.

 

 

البته علم سیاست ابزار و لوازم خاص خود را دارد. لابی گری یکی از ابزار مهم علم سیاست در طول تاریخ بوده و در دنیای جدید نیز اهمیتی مضاعف یافته است. اگر بگوییم سیاست های جاری جهان کنونی نتیجه لابی گری است بیراهه نگفته ایم. کشور های جهان از این ابزار در راستای منافع ملی خود استفاده می کنند. سالانه در جهان مبالغ هنگفتی صرف لابی گری در جهت سیاست های کشور های مختلف جهان می شود. مؤسسات و پژوهش کده های متنوعی در زمینه لابی گری فعالیت می نماید. به عنوان مثال آیپک موسسه ای در آمریکاست که در جهت سیاست های رژیم صهیونیستی فعال می باشد. به جرات می توان گفت: «لابی گری صهیونیست ها، عربستان سعودی و...»

 

 

یکی از عوامل مهمی است که شرایط فعلی را برای کشور ما ایجاد نموده است. ایران علیرغم اینکه پتانسیل خوبی در این زمینه دارد از آن غافل شده در مقاطعی از تاریخ ایران لابی هایی صورت گرفته است. به عنوان مثال در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران که مرحوم دکتر محمد مصدق به اروپا و آمریکا سفر کرده بود، اقدامات و همکاری هایی توسط ایرانیان مقیم اروپا و آمریکا در راستای ملی شدن صنعت صورت گرفت و همچنین اقدامات و مذاکراتی توسط

بقیه در ادامه

مرحوم صولت الدوله قشقایی در آمریکا برای فروش نفت ایران با آمریکایی ها و آلمانی ها صورت گرفت.

 


لازم است با توجه به شرایط فعلی کشور از این پتانسیل استفاده شود. در این مقاله برآنیم که در حد توان به این مسئله بپردازیم. امید است مورد توجه و استفاده واقع شود:

 


1- پذیرفتن واقعیت های گریز ناپذیر جهان کنونی، ناچاریم بپذیریم جهان تغییر کرده و ما نیز برای زندگی در این جهان تغییر کرده و ما نیز برای زندگی در جهان لازم است افکار، ایده ها، سیاست ها و... را به روز نماییم. ماندن در گذشته هزینه های زیادی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

 

 


2- ایرانیان خارج از کشور که عموماٌ علاقه مند به کشور و نگران آینده وطنشان می باشند، پتانسیل بسیار خوبی برای لابی گری در جهت منافع ملی کشور هستند. وقت آن رسیده که از این پتانسیل در جهت منافع ملی و امنیت ملی کشور و امنیت ملی کشور استفاده شود. تجربه تاریخی و روند فعلی  رویداد ها و حوادث حکایت از آن دارد که اکثریت آنها حاضرند در این راه سعی و کوشش نمایند. حفظ  کیان ایران محور مناسبی است که به عنوان استوانه ای همه ایرانیان حول آن گرد آمده و فارغ از عقاید، تفکرات و مشی های متفاوت سیاسی و... برای حفظ ایران ایفای نقش نمائیم. لازمه این مهم به رسمیت شناختن دیگران و به تبع آن ارتباط برقرار کردن با آنها است.

 

 


3- در طول تاریخ ایران نظریه پردازان و نخبگان نقش مهمی در آگاهی بخشی و جهت دهی و تنویر افکار عمومی و اعمال مردم ایران و همچنین تفکرات، سیاست ها و اعمال حاکمان و سیاستمداران کشور داشته، در شرایط فعلی نیز جایگاه منحصر به فرد آنها غیر قابل کتمان است. شایسته است آنها در خصوص لابی گری برای عبور از شرایط منحصر به فرد و ویژه کنونی وطنمان ایران فارغ از اختلافات عقیدتی، فکری و سیاسی در جهت عبور از بحران  فعلی که کیان ایران را به خطر انداخته، بنا به عِرق ملی خود ایفای نقش و انجام وظیفه نمایند.

 

 


4- حاکمان، دولتمردان و سیاستمداران برای اداره ی صحیح حکومت از کلیه ی ابزار و تکنیک های روز استفاده نموده، عدم استفاده ی کامل به موقع و... موجب تضعیف، ناکارآمدی و هزینه ها را بالا خواهد برد. لابی گری سیاسی که ابزاری به روز در دنیای سیاست می باشد، مورد توجه قرار گرفته و هزینه ها در این زمینه قابل توجیه و مثمرثمر می باشد.


روزنامه آفتاب یزد 15 مرداد ماه ۹۷