دو مقاله


به قلم دکتر فتح الله دهقان: راز محبوبیت نظامیان در ایران.

 

کجا شیرمردان جنگاورند

فروزنده ی لشکر و کشورند

کزیشان بود تخت شاهی به جای

وزیشان بود نام مردی به جای

حکیم ابوالقاسم فردوسی 
 

 

نظامیان در ادیان و مذاهب، فرهنگ های گوناگون جهان از جایگاه خاصی برخوردارند. مردم جهان برای نظامی ها حرمت خاصی قائل هستند. در جای جای قرآن کریم از مجاهدین یاد شده است. بر اساس مدارک تاریخی نظامیان در تاریخ تمدن ایرانی از جایگاه والایی برخوردارتد. در اوستا، جنگاوران، یکی از طبقات مهم اجتماعی می باشند.

 

 

 

 

مردم ایران همواره به وجود نظامیان افتخار کرده و نسبت با آنان ابراز احساسات نموده و احساس غرور می نمایند. به هنگام مراسمات نظامی با هلهله و شادی از آن ها تقدیر می نمایند. با مشاهده جت جنگی در آسمان احساس وجد، شادمانی و غرور می نمایند. ایرانیان با مشاهده نظامیان برای آن ها دعا نموده و از خداوند سرفرازی آن ها را خواستار می شوند. چرا ملت ایران علاقه ی وافری به نظامیان دارند. در این مقاله برآنیم در حد توان به این سوال پاسخ دهیم.

 

بقیه در ادامه


1- اعتقاد به پروردگار، جوانمردی و آگاهی و فهم نظامیان، ملت ایران از جمله نادر ملت هایی است که در طول تاریخ حیات خود یکتاپرست بوده و پروردگار را مورد ستایش قرار داده اند. نظامیان که فرزندان این مرز و بوم می باشند همواره اعتقاد راسخی به پروردگار متعال داشته و هر روز در مراسم صبحگاهی پروردگار را سپاس گفته و از او استمداد کمک می کنند.

 

 


جوانمردی از دیگر خصایص نظامیان ایران در طول تاریخ می باشد. زمانی که آن ها یونان را فتح کردند به دستور کوروش کبیر و با توجه به خصلت ذاتی خود به مردم آن دیار احترامی قایل شدند که تاریخ همواره به نیکی از آن یاد می کنند. آن ها در زندگی شخصی و حرفه ای خود انسان هایی جوانمرد و و پایبند به اصول مذهبی، ملی، اخلاقس و عرفی می باشند.

 

 

کافی است مقایسه کنیم با حمله ی شیمیایی ارتش عراق به هموطنان خود در حلبچه که ده ها هزار زن و کودک  و پیرو جوان را به کام مرگ فرستادند. نظامیان ایران همواره قشری آگاه مطلع و دارای شعور سیاسی بالایی هستند. به عنوان مثال تعدادی از نظامیان که عشق وطن داشته آرمان خواه و عدالت طلب بودند و هدف آن ها پیشرفت توسعه ی کشور بود در دام حزب توده ایران و اربابان روسی آن ها قرار گرفته ولی رهبران حزب و روس ها پشت آن ها را خالی کرده و به جوخه های مرگ سپرده شدند. (البته این خصلت روس ها ست و آن ها قابل اعتماد نمی باشد).

 

 


2- عشق به کشور و از خود گذشتگی نظامیان، نظامیان ایران در طول تاریخ فرهاد وار عاشق ایران بودند . آن ها همچون فرهاد که به عشق لیلی بیستون را نمی دید، با توجه به عشق وافری که به این مرز و بوم دارند. از خانواده، شهر و دیار خود گذشته و جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم به این مرز و بوم می نمایند. تاریخ ایران مملو از عشق و از خود گذشتگی نظامیان می باشد.

 

 

از آریو برزن سردار شجاع ایرانی گرفته تا دریا دار بایندر، فرمانده ی نیروی دریایی که جان خود را در نبرد با متجاوزان انگلیسی از دست داد از کلنل پسیان گرفته تا فلاحی و همت ما فکوری و باکری، صیاد شیرازی و بروجردی این ها نمونه هایی از ایثارگری و فداکاری نظامیان در طول تاریخ می باشد.

 

 


3- نظامیان از مردم و با مرام ایران، نظامیان ایران برخاسته از مردم ایران از اقوام مختلف کرد، لر، فارس و ... و مذاهب مختلف مسلمان مسیحی، زرتشتی و در یک کلام از ملت ایران و با ملت ایران بوده اند. نظامیان ایران همواره با مردم ایران بودند نه بر مردم، در جریان انقلاب وقتی فرماندهی دستور شلیک به مردم را می دهد، نظامیان تحت امر او نموده و خود او را هدف قرار می دهند.

 

 


4- پایبندی به منافع ملی و امنیت ملی ایران، نظامیان ایران همواره در راستای منافع ملی و امنیت ملی کشور تلاش نموده و به آن پایبند بوده اند. وقتی در انقلاب مشروطه روس ها قصد حمله به مجلس را داشتند، از قزاق های ایرانی استفاده نکردند. زیرا از احساسات و عرق ملی آن ها می ترسیدند و برای سرکوب از قزاق های روسی استفاده کردند. و یا زمانی که سرهنگ جلیل بزرگ مهر به عنوان وکیل تسخیری دکتر محمد مصدق انتخاب شد، جانانه از موکل نمود و مرید وی شد و در خدمت جنبش ملی ایران قرار گرفت. در سال 1352 که نظامیان ایران برای سرکوب جنبش کمونیستی ظفار به کشور عمان اعزام شدند و تعدادی از آن ها به شهادت رسیدند.

 

 

آریو برزن بختیاری سردار هخامنشی

 

مساعدت ایران به سلطان عمان سنگ بنای روابطی را بنا نهاد که این روابط تاکنون نیز ادامه دارد. کشور عمان به پاس خدمات نظامیان ایران تلاش های زیادی را برای بهبود روابط ایران با غرب نمود. که نهایتا منجر به قرارداد برجام شده می شود گفت خون شهیدان نظامی در انعقاد قرارداد برجام موثر بوده است.

 


 

 

مقالۀ دوم


تضعیف دستگاه‌ها‌ی امنیتی، خدشه به امنیت ملی. توماس‌ها‌بز در لویاتان تاکید کرده است: در غیاب امنیت، جوامع و انسانها گرگ همدیگر می‌شوند فقط با امنیت می‌توان خصلت گرگی را منتفی ساخت.

 


 

امنیت مهم ترین دغدغه در زندگی بشر در طول تاریخ بوده است. زندگی همراه با آسایش انسان هم از جنبه فردی و همچنین فعالیت‌ها‌ی گروهی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی در وجود امنیت میسر گردیده است. افلاطون و ارسطو معتقد بودند که هر دولتی بهتر از بی دولتی است. هرج و مرج، اجتماع را از هم می‌پاشد، انسان را به حد موجودات شبیه به حیوانات تنزل می‌دهد.

 

 


از دیدگاه اسلام، امنیت یکی از اصول زندگی فردی و جمعی، زمینه ساز بهره برداری از مزایا و مواهب حیات و تکامل بشر و یکی از مقدس ترین آرمانهاست. در قرآن کریم، شهری که از امنیت برخوردار است، به عنوان الگو و سرزمین ایده آل آمده است. در دنیای جدید نیز امنیت اصلی ترین دغدغه مردم بوده و امنیت ملی نیز اصلی ترین معیار و شاخص برای سنجش عملکرد مردم و مسئولان می‌باشد.

 

 


1- خاورمیانه به دلایلی همچون موقعیت ژئوپلیتیکی، مهد ادیان بزرگ، تاریخ کهن، انرژی، رژیم اشغالگر صهیونیستی و... همواره منطقه ای مهم و استراتژیک و مورد توجه قدرت‌ها‌ی جهانی بوده است. در مقاطعی آنها در خاورمیانه حضور مستقیم داشته، در دوران جنگ سرد نیز توسط حکومت‌ها‌ و دولت‌ها‌ی رسمی اقدام به اعمال سیاست‌ها‌ی خود می‌کردند. در برهه کنونی نیز این قدرت‌ها‌ توسط گروه‌ها‌ی وابسته به خود اقدام به جنگ نیابتی می‌نمایند.
به نظر می‌رسد این تحرکات در جهت زمینه سازی برای تشکیل خاورمیانه بزرگ در جهت اهداف ابرقدرت‌ها‌ می‌باشد. ایران نیز به عنوان یک مدعی تاریخی و یکی از بازیگران در منطقه فعال می‌باشد.

 

 

 


2-عملکرد نیروهای امنیتی ایران پس از انقلاب اسلامی حکایت از آن دارد که آنها در مبارزه با انواع مخالفت‌ها‌ و توطئه‌ها‌ موفق بوده اند. نیروهای امنیتی کشور که از جوانان انقلابی که هیچ گونه تجربه ای نیز نداشتند تشکیل شد. اقدام به دفع مشکلاتی چون جدایی طلبی قومیتی،کودتا، درگیری مسلحانه گروه‌ها‌ی مخالف و هزاران توطئه و.... نمودند در برهه کنونی که گروه‌ها‌ی سلفی و تروریستی و جزم‌اندیش، خاورمیانه، اروپا و آمریکا و... را جولانگاه خود قرار داده اند و امنیت را از زندگی انسان‌ها‌ ربوده اند، ایران جزیره ای امن در این اقیانوس متلاطم توفان‌زده می‌باشد. این امنیت به لطف خداوند، حضور مردم و تلاش‌ها‌ی بی مانند و مثال زدنی نیروهای امنیتی کشورمان می‌باشند.

 

 


3- برخلاف تبلیغات هدف دار مخالفین، حرکت تروریستی اخیر ارزش نظامی و امنیتی آن چنانی نداشته است. این عملیات از درب ورودی مراجعه‌کنندگان مردم به مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که روزانه صدها نفر از آن عبور و مرور می‌نمایند. عملیات دیگر در حرم امام نیز توسط نیروهای امنیتی به موقع مهار شده است.

 

 


4- کشورهای جهان وقتی با چنین مسائلی روبه‌رو می‌شوند احزاب و گروه‌ها‌ی سیاسی، اختلافات را کنار گذاشته و اقداماتی را در راستای انسجام ملی انجام می‌دهند.

 

 


5- آسیب شناسی موضوع باید مصلحانه، منصفانه و صادقانه در جهت جبران نقاط ضعف نیروهای امنیتی باشد.

 


6- جنس و نوع کارهایی که توسط وزارتخانه‌ها‌ و سازمان‌ها‌ی مختلف انجام می‌شود، متفاوت می‌باشد به عنوان مثال وزارت بهداشت عملکرد خود در خصوص ایجاد خانه بهداشت و تخت بیمارستان و... را به اطلاع مردم می‌رساند ولی امور امنیتی با توجه به ماهیت، نوع و حساسیت نمی‌شود به اطلاع مردم رسانده شود. صدها تیم تروریستی توسط نیروهای امنیتی شناسایی و منهدم شده و هزاران اقدامات کوچک و بزرگ توسط نیروهای امنیتی انجام شده است ولی قابل ارائه به مردم نمی‌باشد. 
در این راستا:

 

دستگیری ریگی توسط وزارت اطلاعات

 


الف: کشور ایران همواره هیمنه، صلابت و جایگاه خاصی را در منطقه و جهان داشته است. داشتن دستگاه‌ها‌ی امنیتی مقتدر عامل بسیار مهمی برای حفظ این جایگاه می‌باشد. رقبای تاریخی ما همواره به دنبال شکستن آن بودند. همه باید مواظب گفتار، کردار و اعمال خود بوده همچنین مراقبت نماییم در زمین آنها بازی نکنیم.

 

 


ب: حملات تروریستی بیش از پیش آشکار کرد که ملت ایران با سابقه تاریخی که در فرهنگ و علم و ادب و تمدن در جهان سرآمد بوده و همچنین در حال حاضر نیز نماد مردم سالاری دینی می‌باشد. آنانی که با مردم سالاری و انتخابات بیگانه هستند و نتوانستند درخشش حضور حماسه آفرین مردم ایران در انتخابات را ببینند که با حضور خود دشمنان این مرز و بوم را مایوس کرده و رویاهای آنها را بر باد دادند، به خیال خام خود از مردم ایران انتقام گرفتند.

 

 


ج- باتوجه به شرایط حساس و شکننده خاورمیانه و تحولات جهانی، مسئولان، کارگزاران نظام باید از اتخاذ تصمیمات احساسی و مقطعی و اعمال شتاب زده پرهیز نموده، با نگاهی علمی، منطقی و با استفاده از هوش و نبوغ تاریخی مردم این مرز و بوم، سیاست‌ها‌ی کلان و استراتژیک همراه با آینده نگری و درایت اتخاذ نمایند.(عدم درگیری پس از کشتار دیپلمات ایرانی و بی طرفی در جنگ آمریکا علیه صدام نمونه‌ها‌یی از این درایت می‌باشد). دور از ذهن نیست این رویداد نقشه ای برای کشاندن کشورمان به بازی خطرناک باشد. 

 

 


د: این حادثه فرصتی برای همدلی مردم، مسئولین و سیاستمداران و زمینه ای برای تقویت انسجام ملی می‌باشد.

 

زمان انتشار: 22 خرداد 1396
صفحه خبر روزنامۀ آفتاب یزد: تحلیل