تمرکز بر واژگان

 

متن نقلی: «دروغ‌گوها همه جا هستند، ولی نمی‌توان آن‌ها را به سادگی تشخیص داد. در این رابطه بهتر است شیوه زبان بدن و جهت چشم‌ها را فراموش کنید، زیرا روش‌های بهتری برای شناسایی دروغ‌گوها وجود دارند... تقریبا تمامی پژوهش‌های پیشین به این موضوع پرداخته که چگونه یک دروغ‌گو را از روی تغییرات ظاهری و زبان بدن مانند سرخ شدن صورت، خنده‌های عصبی و جهت چشمان شناسایی کنیم. یک مثال معروف در این رابطه وجود دارد: زمانی که از بیل کلینتون در مورد رابطه‌اش با مونیکا لوینسکی سوال پرسیده شد، او بینی‌اش را لمس کرد.

 

وعدۀ دروغ، پیگرد الهی... دیوارنوشته

وعدۀ دروغ، پیگرد الهی... طعنۀ دیوارنوشته

 

 

شیوۀ جدید چیست؟... باید تمرکزتان را از حالات افراد بردارید و بر روی واژگانی که استفاده می‌شود تمرکز کنید. سپس به تدریج بر روی نکاتی تمرکز کنید که پاشنه آشیل فرد دروغ‌گو است... از سوالات با پایان باز استفاده کنید... با این روش شخص دروغ‌گو را مجبور می‌کنید که به داستان بافی خود ادامه دهد. او آن‌قدر ادامه می‌دهد که سرانجام در شبکه سُست دروغ‌های خود گیر می‌افتد... مصاحبه‌های هوشمندانه که می‌تواند حُفره‌های داستان‌های جعلی را افشا کند، خیلی بهتر از شیوه‌ی سنتی «زبان بدن» است.

 

 

برگرفته از پژوهش توماس اُرمرود (Thomas Ormerod) و گروه افسران امنیتی انگلیس و تیموتی لِواین (Timothy Levine)، پژوهشگر دانشگاه آلاباما در بیرمنگام. (منبع)

 

مذمّت دروغ و دروغگو و دوری از دوستی با دروغگو در بیان امام علی (ع)

اصلِ سخن را امام علی (ع) فرمود در مذمّت دروغ، دروغگو و دوری از دوستی با دروغگو